Hükümet bir tek Şener’den randevu istemedi!

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Anayasa değişikliği çalışmaları ile ilgili iktidarın kendilerinden randevu talep etmediklerini açıkladı.

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Anayasa değişikliği çalışmaları ile ilgili ”İktidar, Meclis’te temsil edilmeyen bazı siyasi partilerle de görüşme yaptığı halde, Meclis’te milletvekili olan Türkiye Partisi ile görüşmüyor, böyle bir randevu talebi bize gelmedi” dedi.

Partisinin Manisa İl Başkanlığı’nın organize ettiği toplantıya katılan Şener, AK Parti’nin Anayasa değişikliği konusunda kendilerinden randevu istemediğini söyledi.

Şener, Hükümetin ”yeni bir sivil anayasaya ihtiyaç olduğunu” söylediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

”Aylarca anayasa değişikliği olacak mı olmayacak mı diye kavgalar yaptık. Aradan 3 yıl geçti. Üç yıl boyunca belli aralıklarla bu konuda kavgalar ve gürültüler devam etti. Ancak geçen hafta Anayasa’nın tamamını değiştirmekten vazgeçtiler ve belli maddelerini değiştireceklerini ifade ettiler. Dünyanın her yerinde de anayasalar uzlaşma ve mutabakat metinleri olarak bilinir. Verilen bilgilere göre, iktidar, Meclis’te temsil edilmeyen bazı siyasi partilerle de görüşme yaptığı halde, Meclis’te milletvekili olan Türkiye Partisi ile görüşmüyor, böyle bir randevu talebi bize gelmedi. Devlet protokolünde sıralama Meclis’te temsil edilen partilere göredir. Maalesef daha önce demokratik açılımda olduğu gibi iktidar partisi ve Başbakan, devlet protokolünü hiçe saymaktadır. Devlet adabı ve geleneği olmayan bir siyasal iktidarın devletin başında, iktidarın başında olmasının ne kadar büyük bir sıkıntı olduğu buradan da açıkça görülüyor. Devlet geleneğini, devlet protokolünü çiğnemek bir iktidarın işi değildir. Buradan Başbakan’ın, Türkiye’de çekindiği tek siyasi partinin, gündeme gelmesini istemediği tek siyasi partinin Türkiye Partisi olduğunu anlıyoruz. Sorumluluk mevkinde olanları usul ve adaba davet ediyorum.”

Türkiye Partisi Genel Başkanı Şener, bir soru üzerine, ”Türkiye’nin bir sivil anayasaya da ihtiyacı vardır. Türkiye Partisi’nin yapacağı ilk iş, tam sivil bir anayasa hazırlamaktır ve siyasi partiler kanununu baştan sona değiştirmektir” diye konuştu.

Türkiye genelinde teşkilatlanma çalışmalarını bitirdiklerini ifade eden Abdullatif Şener, Manisa’da İl Başkanı olarak Murat Layık’ı atadıklarını bildirdi.