‘Hükümet bizimle masaya otursun’

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş, tekstil sektörünün içinde bulunduğu zor durumu bir kez daha ifade ederek, hükümeti, acilen sektörle masaya oturmaya çağırdı.

TGSD, tekstil ve hazır giyim sektörünün kaynadığını öne sürerek, hükümeti acilen sektörle masaya oturmaya çağırdı. Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazetecilere hitap eden Başkan Aynur Bektaş, son yıllarda ekonomide istikrar için uygulanan politikaların aynı zamanda işletmelerin rekabet gücü üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin gözardı edildiğini savundu. Bektaş, “Küresel rekabetin yıkıcı etkileri en çok sektörümüzde hissedilmektedir. İsteğimiz, rekabet koşullarımızın uluslararası aandaki rakiplerimizle en azından eşitlenmelidir” diye konuştu.

Bu durumun önlenmesi için acilen alınması gereken önlemleri hatırlatan Bektaş, doğrudan ve dolaylı vergilerin yüzde 15’e indirilmesi, enerji fiyatlarının ve istihdam üzerindeki kamu yüklerinin yarı yarıya indirilmesini talep etti. Sektörde iş yapan firmalardan ‘imdat’ çağrılarının yükseldiğini belirten Aynur Bektaş, sektördeki mevcutların korunması amacıyla alınması gereken önlemleri de şöyle sıraladı: “49 ile uygulanan istisnalar Türkiye genelinde tüm sektörlere 2 yıl süreyle uygulanmalı, KDV yüzde 8’e düşrülmeli, Eximbank’ın kaynakları arttırılmalı, bankalar Eximbank’tan aldıkları kredileri sektöre kullandırmalı ve yatırım indirimi devam ettirilmelidir.”

“HÜKÜMETİ ACİLEN MASAYA OTURMAYA ÇAĞIRIYORUZ, SEKTÖR KAN KAYBEDİYOR”

TGSD’nin 30 yıllık bir sivil toplum kuruluşu olarak her zaman uzlaşmadan ve sağduyudan yana olduğunu vurgulayan Aynur Bektaş, “İnsanların sokağa dökülmesini hiç istemedik. Değil eylem yapmak bu kelimeyi hiç sevmedik. Şimdi de istemiyoruz. Ancak artık sektörden son derece haklı sesler yükselmeye başladı. Sektör kan kaybediyor” şeklinde konuştu.

Sektörde yaşanan darboğaza,hükümet politikalarına ve kamu uygulamalarına gösterilen tepkilerin gittike arrtığına dikkat çeken Bektaş, sektörün ayakta kalması, kayıt dışılığın artmaması, firmaların kapılarına kilit vurulmaması ve alacakların mafya usulu tahsil edilmemesi için acilen sorunun çözülmesi gerektiğini ifade etti. Aynur Bektaş, “Vakit kaybetmeden, tren raydan çıkmadan, 2,5 milyon insan işsiz kalmadan, sağduyunuzu göstererek bizimle masaya oturun” dedi.

“SEKTÖRÜ TANIMAYAN BAZI BAKANLAR VAR”

“Sektördeki mevcut firmaları koruyamazsak, bundan sonrası için ne ümit edebiliriz?” diye soran Aynur Bektaş, tekstil sektörünün, sırtında 2,5 milyon insan ve 20 milyar dolara yakın ihracat taşıdığını ifade etti. Bektaş, sektörün, sosyal adaleti sağladığını, kadınları evden çıkarıp insan olmayı gösterdiğine dikkat çekerek, sektörün çok gözardı edildiğini öne sürdü. Bektaş, “Sektörümüzü tanımayan bakanların olduğunu düşünüyoruz. Artık bu bakanların sektörümüz hakkında biraz araştırma yapmaları gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) yolunda ülkelerin hazır giyim sektöründen çıkarak, başka sanayi dallarına yönelecekleri şeklinde bir görüşün yayıldığını söyleyen Bektaş, bu görüşün gülünç olduğunu belirterek, “Hangi Avrupa ülkesinde bu kadar nufus var. Hangi Avrupa ülkesinde bu kadar işsiz var. O zaman bizim sektörümüz yaşamalıdır. Bu kadar kişiye iş sağlıyor” şeklinde konuştu.

Burada kapanan firmalardan siparişlerini alamayan yurtdışındaki bazı firmaların artık korkmaya başladığına işaret eden Aynur Bektaş, “Yakında yurt dışındaki firmalar Türkiye’dekilerden bilanço isterse şaşmayın, teminat mektubu isterse şaşmayın” ifadelerini kullandı. Bektaş, güvenli ortam ve verilecek siparişleri alma garantisi bulunmadan Türkiye’ye sipariş gelmeyeceğini vurguladı.