‘Hükümet bu anlayıştan vazgeçmeli’

Isçi kesiminin sessizliginin aniden sosyal patlamaya dönüsebileceginin altini çizen Basoglu, bugünlerde geçmis dönemlerde oldugu gibi, sosyal güvenlik giderlerinin çok arttigi ve büyük yük getirdigi iddia edilerek, isçilerin emekli olmalarinin zorlastiril

Isçi kesiminin sessizliginin aniden sosyal patlamaya dönüsebileceginin altini çizen Basoglu, bugünlerde geçmis dönemlerde oldugu gibi, sosyal güvenlik giderlerinin çok arttigi ve büyük yük getirdigi iddia edilerek, isçilerin emekli olmalarinin zorlastirilmasi ve priminin artirilmasi için zemin hazirlandigini savundu. 1980 yilindan beri zaman zaman ayni iddialarin ileri sürüldügünü kaydeden Basoglu, isçilerin sosyal güvenlik haklarinda yapilan düzenlemelerle isçi haklarinin geriye götürülmesine ragmen sosyal güvenlik giderlerinin azaltilamadiginin bilinmekte oldugunu ifade etti.

Isçilerin haklarini sinirlayarak sosyal güvenligin içinde bulundugu ekonomik zorlugu asmanin mümkün olmadigini kaydeden Basoglu, “Her seyden önce kurumun tahakkuk eden primlerinin zamaninda toplamasi ve en iyi bir sekilde degerlendirilmesi, hem kaçak isçiligin önlenmesi, hem sigortasiz isçi çalistirilmamasi için sendikalilasmanin önünün açilmasi, isçilerin almakta oldugu ücret üzerinden prim tahsil edilmesi kaçinilmaz bir zorunluluk haline gelmistir” dedi.

Bugüne kadar yapilan uygulamalari tekrarlayarak, emeklilik yas sinirini artirarak, isçilerin sosyal güvenlik haklarini sinirlayarak SSK’nin açiklarinin kapatilmasinin mümkün olmadigina isaret eden Basoglu, söyle devam etti: “SSK hastanelerinin devletlestirilmesi üzerine kurumun hem Saglik Bakanligi’na, hem ilaca yaptigi ödemeler önceki duruma göre birkaç misli artmistir. Hükümet, SSK hastanelerini devletlestirmesine ragmen sorun çözülememistir. Sosyal güvenligi özel sektöre devretme zeminini olusturmak ve giderek isçilerin sosyal güvenlik hakkindan mahrum edecek bir anlayistan hükümet mutlaka vazgeçmelidir.”