Hükümet ekonomide dünyaya parmak ısırttı

Doğuş Holding, uluslararası piyasalardan 300 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

Doğuş Holding’in genel yatırım ihtiyaçları ve grup şirketlerinin ticari finansman faaliyetlerinde kullanılmak üzere sağlanan “Club Loan”kredisi, 10 farklı ülkeden 16 bankanın katılımı ile 5 yıl vadeli alındı. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, uluslararası piyasalardan sağladıkları 300 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisiyle faaliyet gösterdikleri 7 sektörde çalışmalarını hızla sürdüreceklerini kaydetti.

Şahenk, 10 farklı ülkeden 16 bankanın katılımıyla sağlanan kredinin imza töreninde yaptığı konuşmada, grubun bu dönemde 5 yıl gibi uzun vadeli kredi almasının bir rastlantı olmadığını, bunun Türkiye’nin başarısı ve Türkiye’ye duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Ekonomik istikrarın bugün ulaştığı noktada Türkiye’nin yol haritasının değişmemesi, geçtiğimiz dönemde atılan önemli reformist adımların sürmesi ve bunları destekleyecek mikro reformların genişlemesinin, Doğuş Holding’in uzun vadeli sendikasyon kredisi gibi örneklerin artmasını da sağlayacağını belirten Şahenk, şöyle devam etti: “Bu elverişli ekonomik ortam paralelinde, biz Doğuş Grubu olarak büyümemizi sürdürdük ve hizmet sektöründe bölgesel lider olma hedefimize daha da yaklaştık. 2006 yılında Doğuş Grubu 486 milyon YTL’lik yatırım gerçekleştirdi. 4 bin 68’i yeni işe aldığı çalışanlar olmak üzere istihdam ettiği kişi sayısını da 18 bine çıkardı. Bu dönemde Grubumuzun toplam varlıkları 18,6 milyar YTL’ye yükseldi. Grubumuzun kurumsal perspektifi, sürdürülebilir karlılık ve risk yönetimine dayalı büyüme ilkesi çerçevesinde, bu sendikasyon kredisiyle faaliyet gösterdiğimiz 7 sektörde çalışmalarımızı hızla sürdüreceğiz.”

BU BAŞARI TÜRK EKONOMİSİNİN

Şahenk, seçim döneminde böyle bir sendikasyon kredisini almak ve bunun fiyatlamasını yapmanın kolay olmadığını, Türkiye ekonomisinin ve inandırıcılığının en iyi göstergesi olan bu başarının, ülkede son 4-5 yıldır sağlanan samimiyetin ve şeffaflığın da başarısı olduğunu ifade etti. Şahenk, “Bizler bu geminin birer oyuncusuyuz. Dünya bu geminin ne kadar doğru yolda gittiğine inanırsa bunlar olur” dedi. “Seçimden tek parti iktidarının çıkması, sizin elinizi güçlendiren bir unsur mu?” sorusunu Şahenk, “Muhakkak…. Seçimlerde Türk halkı bayrak yarışı yapan partiler arasında iktidar partisini seçmiştir. Bu iktidar partisi, dünyada parmak ısırtacak kadar önemli ve zor ekonomik programı gerçekleştirmiş ve başarmıştır. Bunun devamlılığının Türkiye ekonomisi üzerinde çok pozitif olacağını düşünüyorum” diye cevapladı.

Grubun hedeflerini revize edip etmediği şeklindeki bir soru üzerine de Şahenk, bütçeye, hedef vermeye, hedefe koşmaya çok inandığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Ama hedefleri her gün yaşamak lazım. Zaten iş dünyası olarak bizim hedefimiz Türkiye’nin büyümesi, iş sahibi insanların daha fazla iş kapısı açması, işsizliğin azalması, Türkiye’deki insanların yüzünün gülmesi. Bu yolu açan, genel anlamda hükümetlerdir. Son 4 yıldır yapılanlar bizleri buraya getirdi. Bu hükümetten beklentimiz de, yaptıklarının devam etmesidir. Türkiye’yi milletlerarası platformda daha güçlü hale getirecek, Türkiye’de bölgesinde birçok sektör alanında merkez haline getirecek yeniden yapılanmasını, KOBİ’ lerimizin daha fazla büyümesi için mikro reformların yapılmasını sağlamaktır. Geçmiş 4 yılık performansa bakıldığında, gelecek 4 yılda da bunun yapılmaması için hiçbir neden yok. 2020 Türkiye için çok önemli. Türkiye’de çalışanların sayısının genel nüfusa oranı bakımından çok ilginç bir tablo oluşacak. Türkiye’nin yüzde 50’si 35 yaşın altında. Yurt dışından Türkiye’ye bakıldığında o pozitif güven ve bakışın, Türkiye’de de yaşayanların kendisinde hissetmesi lazım.”

GAYRIMENKUL İKİNCİ YATIRIM ALANI

Doğuş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Hüsnü Akhan da genel yatırım ihtiyaçları ve grup şirketlerinin ticari finansman faaliyetlerinde kullanmak üzere talep ettikleri krediye, katılımcı bankalar tarafından toplam 425 milyon dolar tutarında talep geldiğini, sağlanan 300 milyon dolarlık kredinin, uluslararası piyasalardan holdingin temin ettiği en uzun vadeli club loan kredisi olma özelliği taşıdığını belirtti. Faizi libor artı yüzde 1,325 olan kredinin niteliğine ilişkin bir soru üzerine Akhan, Doğuş olarak 2005 yılının Eylül ayında 100 milyon dolarlık “club loan” kredisi imzaladıklarını hatırlatarak, bu kredinin vadesinin 22 Eylül olduğunu, dolayısıyla 300 milyon dolarlık krediyi imzalayarak 100 milyon doların geri ödeneceğini, kalan 200 milyon doların da taze para olarak çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere planlandığını bildirdi.

Akhan, yapacakları yatırımları ise şöyle özetledi: “Krediler, önümüzde şu anda mevcut yapmakta olduğumuz ve yıl sonunda başlamayı planladığımız marina yatırımlarında kullanılacak kredilerdir. İkinci alan gayrimenkul sektörüdür. Bu sektörde Garanti’nin ortağı General Electric (GE) ile ortak hareket etme kararı aldık. Önümüzdeki döneme ilişkin, gayrimenkul sektörü ikinci yatırım yapacağımız alan olacaktır. Şu anda üzerinde çalıştığımız projeler var. Enerji sektörü, Doğuş Grubunun aktif olarak içinde yer almak istediği sektör. Enerjide, özelleştirmenin hızlanmasıyla birlikte yatırımlarımız olacaktır.”