Hükümet fındığa 5.15 YTL verdi Baykal 6.50 YTL dedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, iktidara geldiklerinde fındığa net 6,5 YTL fiyat vereceklerini söyledi.

Baykal, ”10 gün sonra Türkiye’yi yönetecek bir siyasi partinin sorumlu genel başkanı olarak bunu söylüyor, size 6.50 YTL fiyatı garanti ediyorum” dedi.

Baykal, partisince Giresun Liman sahasında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Karadeniz’in gözünün bu alandaki mitingde olduğunu söyledi.

Özellikle Giresun halkının yıllardır en önemli sorunu olan fındık konusunda CHP’nin politikasını ve tutumunu öğrenmek için miting alanında toplandığını ifade eden Deniz Baykal, ”Giresunlu, Ordulu fındık üreticileri bu AKP iktidarından ne kadar çok çektiler bunu en iyi bilenlerden biriyim. Bu iktidar, en büyük haksızlığı size yapmıştır” diye konuştu.

Fındığın fiyatını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bilerek düşürdüğünü ileri süren Baykal, şöyle devam etti:

”Bir yıl önce Türkiye fındıktan 2 milyar dolar kazandı, Başbakan fındığın fiyatını düşürdü. Fındıktan Türkiye kazancını milyar dolara düşürdü. Aradaki fark nereye gitti. Fındık aynı fındık ama Giresunlunun, Ordulunun kazancı azaldı. FİSKOBİRLİK yıllarca büyük hizmetler vermiş. Arkasında devlet sağlam durursa Fiskobirlik’e destek olursa Fiskobirlik üreticinin yüzünü güldürmüş. Peki son dönemde ne olmuş, iktidar Fiskobirlik’e sahip çıkmış mı, hayır. Fiskobirlik’i değiştirmeye çalışmışlar, kendi partizanca emellerine alet etmek istemişler, başaramamışlar. Karadeniz insanı o oyunları bozmuş, Fiskobirlik’e sahip çıkmaya devam etmiştir.”

Fındık üreticisiyle iktidarın ve Başbakan Erdoğan’ın inatlaştığını savunan Baykal, ”İktidar ve Başbakan, TMO’yu getirmiş, Karadeniz’de Fiskobirlik’e rakip olarak koymuştur. Bu yaklaşımla fındığa sahip çıkılır mı? Fiskobirlik ile kavga etme, arkasında bulun, sen oyunu bozma. O zaman fındık dünyada hak ettiği yeri bulur” diye konuştu.

TMO’nun kendi görevini yapamadığını, Anadolu’da buğday üreticilerinin perişan olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yeni dönemde Giresunlulara müjde vermeye geldiğini, yıllardır Giresunluların yaşadığı haksızlığın sona erdirilmesi gerektiğine inandığını kaydeden Baykal, şöyle devam etti:

”Fındığın Türkiye’ye yük olmadığına, Türkiye’nin kazanç kapısı olduğuna inanıyoruz. Yeter ki fındık üzerinde oyun oynanmasına izin vermeyelim. CHP olarak bu konuları büyük bir sorumluluk duygusu içinde değerlendiriyoruz. Başbakan buraya geldi, hepiniz beklediniz, ne dedi, ‘bekara karı boşamak kolay’ dedi. Sonra 5,15 YTL ilan etti. Fiyatı gece yarısı, mahcup mahcup ilan etti. Önemli olan fiyat değil. Geçen yıl 4 YTL demişti ama 2’ye 2,50’ye satılmıştı. Önemli olan üreticinin cebine giren. Bu yıl ‘5,15 YTL’ dedi. Bakalım bu ne olacak?

Fiyatı yüksek tutmak için TMO’nun ve Fiskobirlik’in stoğundaki fındığı ortaya çıkarmayacaksın. Bunu yapmak için de AKP’yi sandığa gömmek, CHP’yi iktidar yapmak lazım. Piyasada fiyat, kendiliğinden onun üzerine çıkar. CHP iktidara geldiğinde fındığa ‘bekara karı boşamak kolay’ anlayışıyla yaklaşmayacak.”

Baykal, şöyle dedi:

”Burada haksızlık yapılmıştır, onu telafi etmek gerekir. Giresun kalite fındığa net 6,50 YTL fiyat vereceğiz. Bu konuda çok çeşitli rakamların telaffuz edildiğini biliyorum. 10 gün sonra Türkiye’yi yönetecek bir siyasi partinin sorumlu genel başkanı olarak bunu söylüyor, size 6,50 YTL fiyatı garanti ediyorum.”

-”CHP İKTİDARIYLA FINDIK ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLECEK”-

Fındığın önünü açacaklarını, teşvik politikası geliştirip fındığın bölgede işlenmesine teşvik vereceklerini kaydeden CHP Genel Başkanı Baykal, şunları söyledi:

”İhracatı ve istihdamı artırmak üzere belli sektörlere teşvik vereceğiz, başta da fındığa. Çünkü ihracat ürünüdür. Buralarda işlenmesi Türkiye’nin yararınadır. Böylece sanayiye de omuz vermiş olacağız. Don olduğu zaman, her zaman milletvekili arkadaşlarımızı buraya gönderdik. Çünkü fındığa inanıyoruz. CHP iktidara geldiğinde öncelikle fındık üreticisinin yüzü gülecektir.”

Giresunlunun arabasının düz yolda şaşırdığını, birilerinin ise gemilerini dağdan aşırdığını söyleyen Baykal, şöyle devam etti:

”94 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğinde gemi değilmiş, gemicikmiş. Yani al yakana tak, yaka cebine koy. Yani bu gemi işinde bir iş var. Başbakan’a bakıyoruz çocukları gemi işinde, diğer bakanlara bakıyoruz gemi işinde. Bu gemide bir cazibe var herhalde.”

Hazreti Muhammed’in ”Komşusu aç yatarken kendisi tok yatan bizden değildir” sözünü hatırlatan Baykal, şunları kaydetti:

”Ne güzel, ne kadar derin bir söz değil mi. Şimdi soruyorum, yüz binlerce vatan evladı diploması elinde işsiz gezerken kendi çocuğuna gemi almak anlayışı bizden midir, değil midir? Herkes kendi yakınlarını mı koruyacak? Bu anlayışla Türkiye kalkınır mı? Siyaset, yüzünü bile görmediğin vatan evlatlarının mutluluğu için fedakarlık etmeye çalışmaktır.”