Hükümet hedeflerinden vazgeçmedi

Bakan Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında hükümetin enflasyon hedeflerinden bir sapma olmadığını söyledi.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının beklenenin üzerinde çıktığının hatırlatılması üzerine Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çicek, ”Bizim açımızdan beklenenin üzerinde çıkmış değil. Dışarda bir dalgalanma oldu. Bu dalgalanmanın içerde de bir yansımasıdır. Bununla birlikte petrol fiyatlarındaki artışıda göz önünde tutarsanız eflasyonun çokta bekleninin üstünde olmadığını görürsünüz” dedi.

Hükümetin ekonomi alanındaki hedeflerinden herhangi bir sapma olmadığını söyleyen Çiçek, ”Hükümet ekonomideki hedeflerinden vazgeçmiş değil. Enflasyon hükümetin en fazla önem verdiği konulardan biridir.” şeklinde konuştu.

”OMBUSDMANLIK MECLİS AÇILINCA TEKRAR GÜNDEME GELECEK”

Ombusdmanlık yasa tasarısının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa’ya aykırı bulunarak TBMM’ye iade edildiğinin hatırlatılması üzerine Çiçek,

”Bu kanun tasarısını hazırlarken Anayasa’ya ayrılık yönünü düşünerek pek çok hukuk adamınından görüş aldık. Bizim yönümüzden Anayasa’ya aykırılık durumu yoktu. Sayın Cumhurbaşkanının taktiri bu şekilde oldu. Biz bunun yasalaşması için Meclis açıldığında kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu yasanın çıkmasında sayısız faydalar görüyoruz.” dedi.

”SELE MARUZ KALAN YERLERE YARDIM ELİ UZATIYORUZ”

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde meydana gelen sel olaylarının ardından Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’ın bölgede incelemelerde bulunduğunu söyleyen Cemil Çiçek, hükümet olarak ilk etapta bir buçuk trilyon lira bölgeye yardım gönderildiğini kaydetti.

Hükümet olarak gerekli yardım elinin uzatıldığını belirten Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla vatandaşların mağduriyetinin tespit edilip giderilmeye çalışıldığını söyledi. Çiçek,”Başbakan’ın talimatı doğrultusunda vatandaşlara gerekli kolaylık gösterilecektir.” dedi.

“DÖRDÜNCÜ YASAMA YILINDA MECLİS ÜZERİNE DÜŞÜNE YAPTI”

Bakanlar Kurulu toplantısında TBMM’nin dördüncü yasama yılını ele aldıklarını söyleyen Bakan Çiçek, ”Dördüncü yasama yılı bitmiştir. Bu yasama yılında Meclis geceli gündüzlü çalışarak üzerine düşeni yaparak 139 yasa tasarısı ve teklif yasalaşmıştır. Dördüncü yasama yılı hükümet olarak başarıyla tamamlanmıştır.”

Yeni yasama yılında çıkacak kanunları değerlendirdiklerini söyleyen Çiçek,” Beşinci yasama yılında neler olacağını görüştük. Bunlardan biri de kaçakcılık yasasıdır. Kaçakcılık konusu Türkiye’nin önemli konularından birisidir. Güncel ihtiyaçların karşılanması açısından özellikle petrol kaçakcılığı olmak üzere tekrar yasanın gözden geçirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

”SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER MAĞDUR EDİLMEYECEK”

Bakanlar Kurulu’nda bir diğer konu olarak ”Sözleşmeli Öğretmenler”in durumunu ele aldıklarını kaydeden Bakan Çiçek, ”Türkiye’de öğretmen açığının kapatılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sözleşmeli öğretmenlik konusu uygulamaya konulmuştur. 18 bin sözleşmeli öğretmenin ağustos ayında bitecek ve 1 eylül’de başlayacak sözleşmesi iki ay önceye alınarak yenilenmiştir. Burada sözleşmeli öğretmenlerin her hangi bir kaybı yoktur” dedi.

”ORTADOĞU’DAKİ GERİLİM KONUŞULDU”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Ortadoğu’da yaşanan gerilimin sona erdirilmesi için yaptıkları görüşmeler hakkında kurulda bakanlara bilgi verdiklerini söyleyen Çiçek,”Dış politikadaki gelişmeler konu alınmıştır. Dışişleri Bakanı Gül’ün ABD gezisinde de Ortadoğu gündeme gelecektir” dedi.