‘Hükümet kartzedelerden değil bankalardan yana’

Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muhsin Koçyiğit, hükümetin, kredi kartı borçlarının ödenmesi için yapılan düzenlemede, tüketicileri değil, bankaları korumaya çalıştığını savundu.

Türkiye’de adı konmamış bir kriz olduğunu ileri süren Koçyiğit, bireysel bazda başlayan kredi kartı krizinin, toplumu içten içe kemiren bir sosyal yara haline geldiğini kaydetti. Takipte olan kredi kartı sayısının 709 bin

olduğunu belirten Koçyiğit, naylon faturacılara, hayali ihracatçılara ve vergi kaçakçılarına 5 dakikada jet hızıyla af çıkaran bu hükümetin, bu konuda kılını kıpırdatmamasını anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

Kredi kartları konusunda hükümetin, bankalardan yana tavır koyduğunu savunan Koçyiğit, kabul edilen düzenlemenin sorunları daha da çözülemez duruma getirdiğini ve yapılan düzenlemenin bankaların işine geldiğini kaydetti. Koçyiğit, tasarının, Genel Kurul’da görüşülmesi sırasında önergelerle değiştirilerek birikmiş borç tutarlarının aşağıya çekilmesi ve taksit sayısının 12’den 36’ya çıkartılması gerektiğini ifade etti.