‘Hükümet Merkez Bankası Başkanı atama sürecini iyi yönetmedi’

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, hükümetin Merkez Bankası Başkanını atama sürecini iyi yönetmediğini iddia etti.

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ömer Sabancı, “Merkez Bankalarında başkanlık görevinde devamlılık ve istikrar ön plandadır. Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti bu konuda başarılı olmuştur. Dolayısıyla başarılı bir Merkez Bankası Başkanı’nın neden görevine devam ettirilmediğini anlamış değiliz” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası Başkanı atamalarında görevini, hiçbir boşluk bırakılmadan asaleten yeni Başkana devredebilmelisi gerektiğini dile getiren Sabancı, “Bu konuda ne hazırlık yapılması gerekiyorsa onu yapacak kadar zaman vardı. Sonuç olarak hükümet, atama sürecini daha sağlıklı olarak yönetebilirdi. Yeni başkanın da sayın Serdengeçti’nin politikalarını devam ettirerek fiyat istikrarını kalıcı kılmasını diliyoruz. Konunun başka boyutları bizleri ilgilendirmiyor.” dedi.

Sabancı, Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin fiyat istikrarını sağlamak konusunda başarılı olduğunu ifade ederek başarılı olmuş ve güven vermiş bir Merkez Bankası Başkanının neden görevine devam ettirilmediğini anlamadıklarını söyledi.