Hükümet mezarlıkta ıslık çalıyor!

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, anketlerde oy oranlarını yüzde 45 olarak açıklayan hükümetin seçime gitmekten korktuğunu söyledi.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin davetlisi olarak Isparta’ya gelen DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin il başkanlığı binasında partililerle bir araya geldi. Polisler, eski İçişleri Bakanı DYP lideri Ağar’ın elini öptü. Vatandaşlarla tokalaşan Ağar’ın üzerine parti binasında gül yağdırıldı. Sloganlarla parti binasına giren Ağar’ın konuşmaya başlamasına rağmen partililerin tezahüratları bitmeyince devreye giren Ağar, basının işini bitirmesinden sonra ayrı bir görüşme yapacağını duyurdu.

Ağar’ın konuşmasına başlamasından kısa bir süre sonra Ispartalı olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel aradı. Demirel’le konuşan Ağar, “Sağ olun var olun sayın Cumhurbaşkanım. Gül diyarına geldik, yollarımıza da güller döküldü.” dedi. Zaman zaman ses sistemindeki sorunlar ve partililerin iktidar aleyhine bağırmaları Ağar’ı zor durumda bıraktı.

Türkiye’nin bütün sorunların üstünden gelebilecek güce, kabiliyete sahip olduğunu söyleyen DYP lideri Ağar, önemli olanın iyi ve başarılı yönetilmek olduğunu hükümetin bu işi başaramadığını dile getirdi. Başbakan Erdoğan’ın ‘yağ var, şeker var, un var da, helva yapacak kimse yok’ dediğini hatırlatan Ağar, helvanın milletin midesine oturduğunu kaydetti. Türkiye’nin yeni bir hükümet arayışında olduğunu öne süren Ağar, 4 yılın bir iktidar için yeterli süre olduğunu belirtti. Seçimin ucunun gözüktüğünü iddia eden Ağar, “Hükümet şimdi kaçmakla meşgul. Bütün kamuoyu yoklamalarında yüzde 40-45’im diyor. Bunun doğru bir tarafı yok. Gayri samimi bir davranış. Hükümet mezarlıkta ıslık çalıyor, korkuyor.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanını mevcut meclisin seçmesinden yana olduğunu belirten Ağar, bunun haricinde bir şey istemenin millet iradesine hakaret olacağını bildirdi. Cumhurbaşkanını halkın seçmesini uzun zamandır dillendirdiklerini aktaran Ağar, “Türkiye’de halka giderek bir yerlere gelmiş yegane siyasetçi benim. Kimsenin önünde düğme ilikleyerek bir yerlere gelmedim. Halkın hakem olduğu her yerde varım. Anayasada bir değişiklik yapılır, bu da bir yoldur.” diye konuştu. Türkiye’de bir hükümet sorunu yaşandığına vurgu yapan Ağar, önce iktidar sorunun çözülmesini ondan sonra seçime gidilmesini istedi.

Son günlerde ekonomide yaşanan dalgalanmayı değerlendiren Ağar, bu çalkantıdan yine büyüklerin faydalandığını, alt ve orta gelir grubunda daha fazla çöküntü yaşanacağını söyledi. Türkiye’nin geleceğinin borçlanma yüksek faiz yoluyla ipotek altına alındığını ileten Ağar, hükümetin günü kurtarma telaşında olduğunu belirtti. Erdoğan’ın milli gelirin 5 bin dolar olduğunu söylerken yaşanan dalgalanmadan sonra otomatik devalüasyon nedeniyle bunun 4 bin 200 dolara düştüğünü aktaran Ağar, bütün bu rakamların sanal bir dünyanın parçası olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin jeopolitik, mevcut imkanlar ve gücü itibariyle olduğunun ötesinde temsil edilebileceğini aktaran Ağar, bölgesel güç olma yolunda varlığını ve ağırlığını dünya siyasetinde yeniden ortaya koyacağının altını çizdi. Milletten, tarihten ve bu çoğrafyadan alınan gücün hiçbir baskıya boyun eğmeksizin adalet içersinde kullanmasının içeride adalete dışarıda itibara taşıyacağını söyleyen Ağar, hükümetin AB üyeliğinin iç siyasete alet edildiği için iyi bir müzakere dönemi yaşanmadığını aktardı. Meselenin yeterince ele alınamadığını öne süren Ağar, bunun da başka bir seçim sebebi olarak karşılarına geldiğini dile getirdi. Siyaseti halkın tanzim ettiğini bildiren Ağar, Anavatan’la birleşmeyle ilgili sorulara ise bunun doğal bir şekilde olmasını halktan gelen sese kulak vereceklerini kaydetti. Ağar’ın konuşmasını bitirmesiyle birlikte Belediye-İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Cemal Kurt, 385 imzadan oluşan ve Isparta Belediyesi’nde işçilere baskı yapıldığıyla ilgili bir dosya sundu. Ağar, dosyayı meclis gündemine taşıyacağını açıkladı. Ağar, basın mensuplarının dışarı alınmasından sonra partililerle görüşme yaptı.