Hükümet öğretmenleri oyalıyor mu?

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin arttırılması konusunda hükümetin öğretmenleri kandırarak oyaladığını söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Şuayip Özcan, hükümetin kamu çalışanları sendikalarıyla varılan uzlaşma gereği 40+40 YTL denge tazminatıyla ilgili yasayı en geç 30 Kasım 2005 tarihine kadar çıkarması gerekirken düzenlemenin bugünlere bırakıldığını ifade ederek, bu nedenle memurların 40 YTL denge tazminatları, aile ve çocuk yardımları ile sendika üyesi memurlara verilecek ilave 5 YTL’yi alamadıklarını kaydetti. Hükümetin toplu görüşmelerde varılan mutabakata aykırı olarak 40 YTL seyyanan zammı 6 ay geciktirdiğini vurgulayan Özcan, “Hükümet bunu ulufe dağıtır gibi müjdeye dönüştürdü. Şov yapan iktidar memurun onuruyla oynadı” diye konuştu.

Benzer bir şovun öğretmenlere verilecek ek ders ücreti artışında da yapıldığını savunan Şuayip Özcan, eğitim çalışanlarını oyuncağı gibi gören Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in ne idüğü belirsiz ifadelerle öğretmenleri oyaladığını kaydetti. Özcan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Yakın zamanda görülecektir ki aylardır konuşulan ek ders ücretleri tam bir fiyasko ile sonuçlanacaktır. Hayali rakamlarla öğretmenleri kandıran, öğretmenlerle alay eden Bakan Çelik’in balonu ek ders ücretleri açıklandığı gün sönecektir. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz, memura verilecek 40+40 YTL’lerin 100+100 YTL’ye, ek ders ücretlerini de 10 YTL’ye çıkarılmasıdır.”