‘Hükümet olayları ‘UEFA gözlemcisi gibi’ seyrediyor’

Doğruyol Partisi Genel Baştanı Mehmet Ağar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son günlerde çıkan olaylar karşısında hükümeti, 'UEFA gözlemcisi gibi' olayları seyretmekle suçladı.

Partisinin Rize İl Kongresi’ne katılmak üzere Rize’ye gelen DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partililerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Ses Düğün Salonu’nda yapılan kongrede partililerin, ‘Başbakan Ağar, Vur vur inlesin başbakan dinlesin’ sloganları arasında kürsüye çıkan Ağar, konuşmasında hükümete yüklendi.

Türkiye’nin coğrafi konumundan dolayı üzerinde oynanan oyunların bitmeyeceği uyarısında bulanan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, “Bugünün dünyasında bütün kavgaların çıktığı bölgeler bizim sınırlarımız dahilinde. Bu neyi gösteriyor? Bu şunu gösteriyor; Türkiye dün de önemliydi, bugün de önemli, yarın daha da önemli olacak. Dünyanın gelişen bütün şartları; enerji, ham madde, doğal kaynaklar bunların geçiş yolları Avrasya dediğimiz coğrafyadan Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Avrupa’yadır. Onun içindir ki, bizim Doğu ve Güneydoğu topraklarımız üzerinde oynanan oyunlar bitmeyecektir.” şeklinde konuştu.

Son günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı ilerde çıkan olayları önlemede iktidarın aciz kaldığını iddia eden Ağar, şöyle konuştu; “Ülkemiz geçtiğimiz günlerde bazı yerlerde bir takım sıkıntılar yaşadı. Belli yerlerde de yaşamaya devam ediyor. Şimdi ben ülkemizin her yerinde bundan dolayı bir üzüntü, bir endişe yaşandığını görüyorum. Mevcut iktidarın zaafiyeti Türkiye’nin zayıflığı olamaz. Herkes rahat olmalıdır. Olayların ardından Diyarbakır’dan bir esnaf beni aradı; ‘Can pahasına kurulan düzeni, ortaya konulmuş olan güvenli ortamı, huzuru koruyamadılar beyim. Bizi eşkıyanın önünde küçük düşürdüler. Ama olsun biz yine size güveniyoruz. Türkiye bu zorlukları da aşacak. Biz yine devletimizin, bayrağımızın, toprağımızın yanında olmaya kararlıyız.’ dediler. O gün Diyarbakır’da açık olan esnaf kepenkleri Cumhuriyet’in namusu idi. Ama bu aciz, korkak hükümet Cumhuriyetin namusunu o gün Diyarbakır’da koruyamadı.”

İktidarın olayları UEFA gözlemcisi gibi seyrettiğini savunan Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Hiç kimse bir takım bahanelerin arkasına saklanıp ta acizliğini, korkaklığını, öngörü sahibi olamadığını, davul çala çala gelen olayları önleyemediğinin mazeretini anlatamaz. Türkiye elbette ki, suçlu ile suçsuzu ayıracak imkana da sahiptir. Güzel de, iktidar olduğunuzdan bu yana bölgedeki bir takım makam sahiplerinin sorumsuz beyanatları ve bölgede gittikçe gelişin olaylar karşısında sözde UEFA gözlemcisi gibi kenardan seyreden bu beceriksiz hükümetin hiç mi günahı yok? Bu olaylar buraya kadar gelirken siz neredeydiniz’.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Bizi kimse pazarlık masasına oturmaya zorlayamaz’ açıklamasını da tepki gösteren Ağar, yaşanan olayların sorumlusunun ‘Kürt Sorunu’ açıklaması ile başbakan olduğunu iddia etti. Ağar, “Meselelerin kenarından, köşelerinden gezersiniz. Arada bir akıl hocalarınız size bir şeyler söylerler. Gidersiniz Diyarbakır meydanlarına. Karşınıza da yarısı devlet memuru 250-300 tane kalabalık bulursunuz. Neyi söyleyip söylemeyeceğinizi de bilmediğiniz için ortaya koyduğunuz sorun tarifindeki adım adım gelerek bugün karşınıza bir diyet isteme haline dönüşür. Türkiye’den diyet isteminin yolunu ve önünü açan (başbakan) sensin. Ondan sonra da kalkıp, dünyadan bi haber şekilde televizyonlarda, ‘bizimle kimse pazarlık edemez’. Yok bir de etseydi. Bir de onu da yapsaydınız bari.” dedi.

Diyarbakır’da yaşanan olaylardan sonrası hükümet yetkililerinin bölgeye zamanında gitmediğini söyleyen Ağar, eleştirilerini şu şekilde sürdürdü; “Şimdi bu kadar önemli olay var. Gideceksiniz orada, burada, düğün de dernekte falan. Bunlar meseleyi kavrayamamış olmanın bakışıdır. Orada üç gün olay oluyor. Meşru otorite ortadan kalkıyor, üçüncü günün sonunda ancak hükümet üyeleri teşrif edebiliyor. O gün lazımsın o gün. O gün gideceksin, hem orada örselenen, çaresiz kalan esnafa sahip çıkacaksın, hem de canı pahasına orada görev yapan güvenlik güçlerine sahip çıkacaksın. Millet seni bunun için göreve getirmiş. Ama bunlar niçin geldiklerinin bile farkında değil. Bunlar hep kâr ortağı. Tatlı zamanlarda televizyonlara çıkıp nutuk atacaklar. Zor oldu mu, kan gövdeyi götürdüğü mü uzaktan bakacaklar. Ben, Şemdinli olaylarından dolayı konuşunca bana cevap vermeye kalktılar. ‘Ben oralara gittim sizde gidin’ dedi. Bizi oralar kesmez, gel yüreğin yetiyorsa Kandil’e gidelim. Biz oralarda milletin yanında, güvenlik güçlerinin önünde görev yaparken siz o zaman İstanbul’da balık tutuyordunuz.”

“Ülkemizin birliğini bozmak isteyenler, milletin arasına nifak tohumları sokmak isteyen insanlar hep olmuştur” diyen Ağar, sözlerini şöyle tamamladı; “Bilerek veya bilmeyerek bazı dış güçlerin kontrolü altında olan insanlar hep olmuştur. Ama bunlara karşıda milletin meşru müdafaasını eline alan iktidarlar milletin gönlünü karartacak, vicdanını incitecek gelişmelere de müsaade etmemiştir. Bu hükümet, bu konulara ne şekilde müdahale edeceğinin talimatını ya Avrupa Birliği’nden (AB) yada Amerika’dan almaktadır. Sen bunun talimatını milletten alacaksın.”

Bu arada tek liste halinde gidilen DYP Rize İl Başkanlığı Kongresi’ni tüm delegelerin oyunu alan mevcut başkan Köksal Toptan yeniden kazandı. Mehmet Ağar, kongrenin ardından Rize Yöresi Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti. Muhtarlar ile bir süre sohbet eden Ağar, Dernek Başkanı Mustafa Erbaş, ziyaretin anısına bir plaket verdi.