‘Hükümet olumlu tekstilciler ılımlı’

İTHİB Başkanı Gülle: Hükümet olumlu, tekstilciler ılımlı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yapılan Sektör Zirvesi’nde tekstil sektörünün sorunlarının çözümü için “pozitif” bir tablo oluştuğunu kaydederek, “Sayın Başbakan konunun Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda gündeme getirilmesini istedi. Açıkçası bu kadar hızlı reaksiyon beklemiyorduk. Ama tabii ki takipçisi olacağız” dedi.
İTHİB Başkanı İsmail Gülle, Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Tekstil Sektörü Zirvesi’nde “pozitif” bir tablo oluştuğunu belirterek, sektörün sorunlarının çözümü konusunda kararlılık gördüklerini kaydederek, “Sayın Başbakan konunun Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda gündeme getirilmesini istedi. Açıkçası, bu kadar hızlı çözüm beklemiyorduk .Umutluyuz, takipçisi de olacağız” diye konuştu.

“Tekstil, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Zirvesi”nde; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, sektörün sorunlarını anladığını ve çözüm konusunda olumlu bir hava oluştuğunu ifade eden İsmail Gülle şunları söyledi:

“Toplantıda tekstil sektörü adına tabloyu Sayın Başbakan’a anlattık. Hükümetin, bankazede ve kartzedelerin sorunlarını çözdüğünü, ancak bugün -üretimzede-lerin gündeme gelmek üzere olduğunu ifade ettik. Gerçekten de, bankazede ve kartzedeler de birer üretim birey idiler. Ancak bir üretimzede kesimi ortaya çıkarsa, bu sadece işadamı, ihracatçılar değil, işçileri, tedarikçileri ve yan sanayi ile birlikte çok büyük bir kesimin, dolayısıyla ülkenin sorunu hale gelecek. Buna engel olunması gerektiğini söyledik.

Tekstil sanayicisi ve ihracatçısı, sorumlu sanayicilik bilinciyle hareket ediyor. Ayakta kalmaya, iş, gelir, ihracat yaratmaya çalışıyor. Bu sorumluluğunun da karşılığını almaya çalışıyor. Sektör üretim bakımından dünyada iplik, polyester ve open end iplikte 4’üncü, dokumada 7’inci durumda. Yani biz şampiyonlar liginde oynuyoruz. Sayın Başbakan’a -bizi küme düşürmeyin- dedik. Yükümüzü hafifletin, dünyayla eşit rekabet koşullarına getirin biz koşalım dedik.”

Başbakan Erdoğan’ın toplantıda konuyu çok önemsediğini, çözüm yolunda umutlandıklarını belirten İTHİB Başkanı İsmail Gülle, istihdam üzerindeki vergi ve prim yüklerinin azaltılması, enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve KDV oranlarının indirilmesi konularında çözüm konusunda adım atılacağı izlenimi edindiklerini söyledi.

Tekstil sektörünün 25 yıllık genç bir sektör olduğunu ve Türkiye’nin geleceğinde de çok önemli bir yere sahip olacağını kaydeden Gülle, “Bu destek geçen yıl verilseydi, 2 milyar dolar ihracat kaybımız olmaz, 2 bin işyeri kapanmaz ya da küçülmezdi, binlerce insan da işsiz kalmazdı.. Ancak çok geç kalmış değiliz. Zira tekstil sektörüne verilecek her destek, Türkiye’ye kazanç olarak geri dönecek. Bu sektöre güvenilmesi lazım. Önünün açılması lazım. Küçük bir destekle sağlanacak ivme, Türkiye’ye çok şey kazandıracaktır” diye konuştu.

İsmail Gülle, ayrıca, TİM’le TOBB arasında temsil konusunda bir sorun olduğuna dair haberler konusunda da; “Böyle bir tartışmaya gerek yok. Tekstil sektörünü temsilen TİM üyesi ihracatçı birliğinin başkanı olarak ben oradaydım. TİM Başkanvekili İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu oradaydı. Önemli olan sektörün sorunlarının gündeme getirilmesidir. Biz ihracatçılar olarak da tekstil zirvesi düzenledik, Sayın Başbakan’la. O toplantıda da Sayın TOBB Başkanı yoktu. Bu bir sıkıntıdan kaynaklanmıyor. Herkes, sektörün, Türkiye’nin sorunlarını çözmek için katkı sağlıyor” diye konuştu.