Hükümet ordunun benimseyeceği Cumhurbaşkanı seçmeli

Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer: "Hükümet, ordunun ve devletin benimseyeceği cumhurbaşkanı adayını seçmezse Danıştay gibi olaylar gündeme gelir" dedi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümeti’nin, ordunun ve devletin benimseyeceği bir aday üzerinde uzlaşma sağlaması gerektiğini, aksi halde Danıştay gibi olayların tekrar gündeme gelme riskinin olacağını ileri sürdü.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, derneğin Kars şubesi üyeleriyle bir araya gelerek gündemdeki konularla ilgili görüşlerini belirtti. Kars Öğretmenevi’nde gerçekleşen ve sendika üyelerinin geniş bir katılım gösterdiği toplantıda ilk olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Dinçer, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eğer AKP Hükümeti ordunun ve devletin benimseyeceği bir aday üzerinde uzlaşma sağlayamazsa gerilimin artacağı, yeni Danıştayvari provokasyonların gündeme gelme olasılıkları risklerinin bulunduğunu ifade etmek gerekiyor.” dedi.

Tüm bunları değerlendirirken, Türkiye’deki düzlem değişikliği açısından bir tarihi çok önemli bir milat olarak koymak gerektiğini ifade eden Dinçer, siyasetin, toplumsal yaşamın, ekonominin ve bunun gibi her alanda bir düzlem değişikliği olduğunu ve buna tarih koymak gerektiğini vurguladı. Dinçer, bu tarihin 2005 olduğu görüşünü savunarak, “Yani devletin yeniden operasyonları başlattığı, bilinen örgütün yeniden bunun karşısında silahlı mücadeleyi başlattığı, Genelkurmay’ın 2005 Mart ayında yayınladığı bir sıkıyönetim bildirgesi gibi bir bildiriyle siyasete, sivil hayata, sendikal yaşama, her alana doğrudan müdahaleyi geliştirdiği, Türkiye’de yüzyıllardır birlikte bir arada yaşayan, farklılıklarıyla, çoğulculuğuyla birlikte yaşayan, kültürlerin, toplumun tüm kesimlerinin özde vatandaş, sözde vatandaş diye ayrıştırıldığı ve artık vatandaşa ‘kendi infazını kendin yap’ çağrısının yapıldığı bir döneme çevrildi. Bunun ardından dikkat edin Mersin’de bayrak krizi, başka kentlerde linç girişimleri gündeme gelmiştir. Öyle ki, bununla birlikte toplum öyle bir hezeyan haline getirilmiştir ki, en ufak bir kapkaç olayında vatandaş, polise, yargıya gerek kalmaksızın kendisi infaz ve imha etme yolunu seçmeye girişmiştir.” ifadelerini kullandı.