Hükümet Sezer’den delil ve isim istedi

Harp Akademileri Konferansı’nda ‘irticanın devlete sızdığı’ eleştirisinde bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e hükümet adına personelden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin cevap verdi.

Mütedeyyin insanları zarara uğratmayacak şekilde demokrasinin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Şahin, kimsenin kafalarda soru işareti oluşturmaya hakkı olmadığını söyledi.

“Sayın Cumhurbaşkanı açıklamasını kamuoyu önünde yaptığı için kendisine aynı yoldan cevap verme ihtiyacı hissettim.” diyen Bakan Şahin, 1999’dan beri devlet dairelerine merkezi sistemle yerleştirme yapıldığını ve bunun sınavını ÖSYM’nin gerçekleştirdiğini belirtti. Sezer’in Milli Eğitim Bakanlığı’nı kastettiğini dile getiren Şahin, öğretmen atamalarının bilgisayar ortamında yapıldığını hatırlattı. Şahin, “Personelden sorumlu bir bakan olarak, laiklik ilkesinin doğru takip edilmesi, titizlikle korunması konusunda en az Sayın Cumhurbaşkanı kadar titizim. Ama Cumhurbaşkanı’mın elinde, irticai faaliyetler içerisinde, bölücü faaliyetler içerisinde bulunduğu tespit edilen kamuya girmiş veya girmek üzere olan kişiler varsa, bunları bana intikal ettirirlerse derhal gereğinin yapılacağını ifade etmek istiyorum.” dedi. Şahin, devletin, ülkenin, birliği ve bütünlüğü aleyhine olan odaklarla mücadelenin de topyekün yapılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı’nın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bir televizyon programında yargının hükümetçe siyasallaştırıldığı yönündeki iddiasını gündeme getirdiğini savunan Şahin, hakim ve savcıları atayan HSYK’nın 7 üyeden oluştuğunu, burada siyasi olarak sadece Adalet Bakanı’nın bulunduğuna işaret etti. Şahin şöyle devam etti: “Adalet Bakanı, AK Parti iktidara geldikten sonra mı HSYK’ya girdi? Eskiden beri HSYK’ya adalet bakanı, başkanlık yapar. 1961 ve 1982 Anayasası bu şekilde düzenlenmiştir. Burada siyasi olarak sadece adalet bakanı vardır. Bir de bakanlık müsteşarı. Geri kalan 5 kişiden 3’ü Yargıtay, 2’si Danıştay üyeleri arasından Cumhurbaşkanı’nca atanır. Peki bu siyasallaşmayı yapan kim?” HSYK üyelerine haksızlık yapılmamasını isteyen Şahin, “HSYK, anayasal bir organdır. Halkın nezdinde, yargı organları ve yargıçları yanlı hareket ediyorlar düşüncesine itmek yargıya en büyük zararı verir.” ifadelerini kullandı. Yargıçlardan siyasî hareket edenlerin olabileceğini kaydeden Şahin, bunlarla ilgili Adalet Bakanlığı’nın ilgili müfettişlerinin işlem yapacağını dile getirdi. Şahin, üstü kapalı, Deniz Baykal’ı da eleştirdi: “Yargının siyasallaştırıldığı beyanlarına asla katılmıyoruz. Hükümetimizin şimdiki ve gelecekteki adalet bakanı, hiçbir zaman geçmişte bir siyasi partinin adalet bakanı gibi, şu düşüncede olmayacak, (Adalet Bakanlığı kadrolarına kendi partimin elemanlarını yerleştirmeyip de MHP’ninkileri mi yerleştireceğim) demeyecektir.”