‘Hükümet siyasi ömrünü tamamladı’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Hükümetin siyasi ömrünü tamamladığını iddia ederek, “Bu Hükümet Cumhurbaşkanını seçerek, ülkenin 7 yıllık geleceğini ipotek altına alamaz” dedi.

Bal, MHP Adana il örgütünce düzenlenen, Genişletilmiş İl Divan Toplantısı’ndaki konuşmasında, Türkiye’de hükümetlerin yıllardan beri 4 yıl görevde kaldığını, AK Parti Hükümeti’nin de bir an önce erken seçim kararı alması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin 2007’de, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri gibi iki önemli gündem maddesi bulunduğunu belirten Bal, şöyle konuştu:

“Genel seçimler mutlaka cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yapılmalı. Çünkü bugünkü Hükümet siyasi ömrünü tamamlamıştır. Hükümet uzatmaları oynamaktadır. Bu Hükümet cumhurbaşkanını seçerek Türkiye’nin 7 yılını ipotek altına alamaz. Bu hükümet Türkiye’nin çoğunluğunu temsil etmiyor.”

Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bal, MHP’nin AB üyeliğini, insan hakları, refah ve ekonomiye yapacağı katkılar nedeniyle desteklediğini söyledi. Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini büyük oranda yerine getirdiğini, ancak bu kriterler dışında yeni dayatmalar öne sürüldüğünü belirten Bal, “Bunun dışında AB’nin Osmanlı’dan bu yana gelen planlarının sonucu yapılan dayatmalar onursuzluktur ve kabul edilemez” dedi.

MHP’nin iktidar ortağı olduğu dönemde çiftçileri Doğrudan Gelir Desteği ile desteklediğini belirten Bal, ülkenin yüzde 35’ini oluşturan çiftçilerin AK Parti iktidarı zamanında yüzde 60 oranında fakirleştirildiğini öne sürdü.
Seyhan Oteli’nde düzenlenen toplantıya, Genel Sekreter Yardımcısı Recai Yıldırım, eski Adana milletvekili Ali Halaman, eski Mersin milletvekili Hidayet Kılınç, İl Başkanı Yılmaz Tankut, ilçe başkanları ve partililer katıldı.