‘Hükümet terörün şantajından etkilendi’

DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Nevruzu bölücü örgüte destek gösterisine çevirmek isteyenlere asla izin verilemez. Bu iradesiz iktidarın gölgesinde kendinde güç vehmedenler yanıldıklarını göreceklerdir" dedi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan konuyla ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Nevruzun Anadolu’dan Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada yaşayan tüm toplulukların baharı karşılama bayramı olduğunu belirterek, bu bayramı sahiplenerek bunun üzerinden siyasi propaganda yapılmak istenmesinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Şiddeti bir araç olarak kullanıp netice alabileceğini zannedenler büyük bir yanılgı içinde olduğunu belirten Adan, “Böyle günlerde bölücü örgütün sembolleriyle ortaya çıkıp, sayısız insanın katili olan Bölücübaşı lehine slogan atmak barışa hizmet etmez, demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesini sağlamaz” dedi.

Adan, terör örgütünün 22 yıldır bu topraklarda kan akıttığını belirterek, “Karşılığında militanları öldürüldü, ele başısı yakalandı, kendi içinde çatışmalar yaşadı. PKK’nın şiddet yöntemlerini teslim olarak siyaset yapanları bu millet ve bu yoprakların tarihi affetmeyecektir” konuştu.

Hükümetin, bölücü örgütün şantajından etkilendiğini savunan Adan, açıklamasına şöyle devam etti: “Başbakan ikide bir ‘Türkiyelilik’ gibi nesebi belirsiz bir kavrama sarılması, terörün baskısı karşısında ‘Kürt Sorunu’ ifadesini kullanması bu durumu açıkça ortaya koyar. Bu bitmiş iktidarın karrasızlığını, iradesizliğinden cesaret çıkaranlara hatırlatıyorum: Maceracılığınızla doğudan batıya hiçkimsenin hayatını karrtmanıza, acı çektirmenize izin vermeyeceğiz.”