‘Hükümet Türkiye’nin itibarını sarsmaması lazım’

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Hamas'ın Türkiye'ye ziyaretiyle ilgili olarak, "Bu tür iyi hazırlanmamış girişimlerle hükümetin, Türkiye'nin itibarını sarsmamaya özen göstermesi lazımdır." dedi.

Mumcu, en sıcak gündemlerden biri olan Hamas’ın ziyaretiyle ilgili derlendirmelerde bulundu. Sözkonusu ziyaretle ilgili yeterince bilgi olmadığını dile getiren Mumcu, “Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün bazı ricalarda bulunduğu yönündeki açıklamasına itibar etmek istiyorum ama o durumda randevuların iptal edilmiş olmasına gelen tepkileri anlamak pek mümkün değil.” diye konuştu.

Böyle ricalar olmuşsa bile hazırlığı iyi yapılmamış bir girişim olduğunu söyleyen Anavatan Genel Başkanı, “Yarım doktor candan, yarım imam dinden eder diye bir söz vardır. Bu işleri iyi hazırlıklı ve doğru yapmak lazım. Türkiye iyi bir şey yapayım derken kendisini de sıkıntıya koyan bir iş yapmış olabilir. Dışişleri Bakanı’nın ima ettiği, açıkça söylemediği kendilerinden bu konuda girişimde bulunulması yönünde ricaların açıklık ve netlik kazanmasını beklemek gerekiyor. Şu an ki görünümle bu girişim başarısız olmuştur.” dedi.

“Türkiye’nin gerçek gündemi nedir?” sorusuna karşılık ise Erkan Mumcu, “Türkiye’nin gerçek gündemi işsizlik ve yoksulluk. Gerçek gündem, yaşanan gündemdir.” diye cevap verdi. Türkiye’nin gelir dağılımında büyük dengesizlikler olduğunu dile getiren Mumcu, şunları söyledi: “Türkiye’de her geçen gün orta direk yok oluyor. Dört gün önce Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre 19 milyon kişi yoksulluk, 1 milyon kişi açlık sınırının altında. Bu neredeyse ülke nüfusunun üçte birine tekabül ediyor. Geri kalanların da tasarruf edebilecek bir birikime sahip olmadığı görülüyor.”

Bir ülkede orta sınıfın var olduğunu söylemek için elde delil olması gerektiğinin altını çizen Mumcu, “O delil de tasarrufların bankalarda biriken mevzuatların kime ait olduğu ile gözükür. Türkiye’de bankalarda bulunan mevduatlar toplamının yüzde 85’i hesap sahiplerinin binde 7’sine ait. Ve binde 7’nin de yarısı yurt dışı hesaplar. Demek ki bu ülkede kimse tasarruf edemiyor. Kimsenin üç gün sonrası için bir birikimi yok. Bu da ülkede orta direğin çatladığını gösterir. Bir ülkede orta direğin çatlaması demek o ülkede milli birlik ve bütünlüğün tehlikeye girmesi demektir. Bunun sebebi de uygulanmakta olan yanlış ekonomik programlardır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki başkanlık sistemiyle ilgili sorulara ise Mumcu, şöyle cevaplandırdı: “Cumhurbaşkanını parlamentonun değil, halkın seçtiği bir uygulamaya geçilmesi Türkiye’de demokratik istikrarı güçlendirecek, geleceğe dönük daha kararlı adımlar atılmasının önüne açacaktır. Hepsinden daha önemlisi halka birleşme fırsatı sunacaktır. Halkı arkasında birleştirebilen bir cumhur reisinin yani cumhurun başının Türkiye liderlik etmesinin önünü açacaktır. Doğru olan Cumhurbaşkanı halkın seçmesi ve cumhurbaşkanın halka karşı sorumlu olmasıdır. İşi buradan başlanabilir. Buradan başlanması da Türkiye’ye hiçbir şekilde zarar getirmez fayda getirir.”

Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın Anavatan Partisi’ne geçeceği yönüdeki sorular ise Mumcu, “Böyle bir haberin doğru olmadığını, kaynağı belli olmayan haber yüzünden bir şeyler söyleyip ortada ciddi bir durum varmış gibi bir durum oluşturmak istemem. Bu konuda ne bize bir teklif ne de bizim başkasına böyle bir teklifimiz olmadı. Bunlar asılsız haberler, bunların gerçekle ilgilisi yok. Partimizin bu dedikodularla işi yok.” şeklinde cevap verdi.

Doğru Yol Partisi ile ittifakın da sözkonusu olmadığını açıklayan Mumcu, Anavatan Partisi’nin iktidarın tek başına alternatifi olduğunu aktardı. Erkan Mumcu, bu tür söylentilerin amacının, iktidar dışında kalan partilerin tamamını bir zaaf içinde göstermek olduğunu söyledi.