‘Hükümet ülkeyi taşıyamıyor!’

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, hükümetin uygulamalarının tıkandığını belirtti.

Mehmet Ağar, partisinin İstanbul İl Başkanlığı binasında Trakya Birlik Başkanı Rafet Sezen ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle biraraya geldi. Trakya Birlik yöneticileriyle bir süre görüşen Ağar, daha sonra misafirleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’de üretim girdilerinin yüksekliğinin dışarısı ile rekabet edebilme imkanını ortadan kaldırdığını ifade eden Ağar, hükümetin bu konudaki politikalarını eleştirdi. Ağar, hükümetin uygulamalarının Türkiye’yi mal ihraç edeceği, ürün ihraç edeceği yerine çiftçi ihraç eder konuma getirdiğini söyledi. Ağırlıklı olarak tekstil sektöründe hissedilen sıkıntıların artık diğer sektörleri de kapsadığını dile getiren Ağar, Türkiye’de ekonomiyi yürütebilmenin imkanı kalmadığını iddia etti. Ülkedeki feryatların gökyüzüne çıktığını söyleyen Ağar, ancak hükümetin bu feryatları bir türlü duymazlıktan geldiğini ifade etti.

”Neyin beklendiğini anlayabilmek mümkün değildir” diyen Ağar, tıkanan hükümetin uygulamalarını çözecek olan yegane anahtarın seçim olduğunu vurguladı. Ağar, “Feryatlar gökyüzüne çıkmakta, ancak hükümetin kulağına ulaşamamaktadır. Ümitlerin tükenmiş olduğu, hiçbir çözüm üretemeyeceği konusunda kendisini açıkca belli eden, dış dayatmalardan kaynaklanan ekonomi programını, milletin ihtiyaçlarına yönelik olarak hiçbir revizyona tabi tutabilme kabiliyeti olmayan bu hükümetin, bu şartlar altında ülkeyi taşıyabilmesi mümkün değildir. Bunu ortadan kaldıracak milletin idaresidir. Türkiye’nin her yerinde bu talep dillenmektedir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ne sıkıntısı varsa o sıkıntıyı yaşayanların yanında olmaya gayret gösterdiklerini de belirten Ağar, başkaları gibi masa başında laf üretmediklerini de sözlerine ekledi.

Toplantı sonunda kredi kartları ile ilgili soruları da yanıtlayan Mehmet Ağar, kredi kartı borcu yüzünden polis memurunun intihar ettiğinin sorulması üzerine, “Emniyet teşkilatı mensuplarının özlük haklarında ciddi bir iyileştirme yapılmadı. Bunlar yapılmadığı için emniyet teşkilatı mensuplarının psikolojik bunalımları artmakta ve istenmeyen üzücü olaylar yaşanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Trakya Birlik Başkanı Rafet Sezen ise, ülkedeki girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dert yandı. Sezen “Üreticiler konumundan şikayetçi değil. Türkiye’deki girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı gelirlerde düşmeler yaşanıyor. İthal maliyetlerinin düşük olmasından dolayı Türkiye’deki ayçiçek üretimi aşağıya düşüyor. Bizim en önümli sorunumuz bu.” dedi.