Hükümet-Yargı gerilimi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga hakkında suç duyurusunda bulundu.

HSYK’nın seçilmiş üyeleri, Kurul’un Yargıtay ve Danıştay’a üye seçimli gündem toplantısına bugün de hastaneye sevk aldığını bildirerek katılmayan ve yerine müsteşar yardımcısı da görevlendirmeyen Kasırga hakkında hukuki süreci başlattı.

HSYK, Kasırga’nın Kurul toplantılarına katılmadığını gösteren tutanakları
bir üst yazıyla Yargıtay Birinci Başkanlığına gönderdi. Üst yazıda, Kasırga
hakkında ”disiplin ve cezai yönden gereğinin takdiri ve ifası” istendi.

YASAL DÜZENLEME

Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 98. maddesi, ”Adalet Bakanlığı merkez,
bağlı ve ilgili kuruluşlarındaki birinci sınıf hakim ve savcılar, disiplin
cezası, soruşturma ve kovuşturma bakımından Yargıtay üyeleri hakkındaki hükümlere tabidir. Ancak soruşturma yapılması Adalet Bakanı’nın istemine bağlıdır” hükmünü öngörüyor.

Kasırga hakkındaki suç duyurusuna Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu bakacak.

Kurul, yasa gereği kovuşturma ve soruşturma yapılması için Adalet Bakanı Cemil Çiçek’ten izin isteyecek. İzin verilmesi halinde soruşturma süreci başlayacak.

Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga’nın sağlık sorunları nedeniyle hastaneye sevk aldığı bildirildiğinden Müsteşar Vekili’nin toplantıya katılması yönünde Adalet Bakanlığına yazı yazıldığını, ancak yazıya yanıt verilmediği ve toplantının yapılamadığını bildirdi.

HSYK, Danıştay ve Yargıtay’ın boş üyeliklerine yapılacak seçim gündemiyle bugün saat 10.00’da yeniden toplandı.

Toplantı sonrasında HSYK’dan yapılan yazılı açıklamada, kurulun 13 Mart 2007 tarihinde Yargıtay ve Danıştay üyeliği seçimi için 20 Mart 2007 tarihini belirlediği anımsatıldı.

Seçimin belirtilen günde sonuçlanmaması halinde müteakip gündemlere öncelikli olarak alınmasına, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga’nın karşı oyu ve oy çokluğuyla karar verildiği anlatılan açıklamada, 20 Martta Müsteşar Kasırga’nın toplantıya katılmaması nedeniyle yasa gereği üye tam sayısıyla toplanması gereken Yüksek Kurulun toplanamadığı ve çalışmalarını sürdüremediği kaydedildi.

Yüksek Kurulun, bugün saat 10’da başlayan toplantısına Kasırga’nın sağlık sorunları nedeniyle hastaneye sevk aldığı, Personel Genel Müdürülüğünde görevli tetkik hakimi Nihat Ulusu’nun görevlendirilip sözlü olarak bugün saat 10.22’de bildirildiği ifade edildi.

Açıklamada, ”Adalet Bakanlığı Müsteşarı Vekili’nin toplantıya katılması Yüksek Kurul’un çalışmalarının sağlanması yönünde Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmış, ancak herhangi bir yanıt verilmemiş, toplantı yapılamamıştır” denildi.

NE OLMUŞTU?

HSYK’nın salı günü seçim gündemiyle yapılan toplantısına Kasırga katılmamıştı. Kurul’un seçilmiş üyeleri Kasırga’nın katılmamasını bir tutanakla tespit etmiş ve basın açıklaması ile bu durumu kamuoyuna duyurmuştu.

HSYK’nin seçilmiş üyeleri, Kurul’un her hafta salı ve perşembe günleri yapılan toplantılarında seçime ilişkin gündem maddesi geçilmediği sürece diğer gündem maddelerini görüşmeyeceğini bildirmişlerdi.

Cemil Çiçek’in, Kurul toplantısına katılmaması halinde yerine HSYK’nın en kıdemli yedek üyesinin katılımı ile Kurul gündem maddelerini görüşebiliyor. Toplantıya, Müsteşar Kasırga katılmadığı için gündem maddeleri görüşülemiyor. Kasırga, yerine bir müsteşar yardımcısını da görevlendirmediği için toplantı için gerekli olan koşul oluşmuyor.

Yargıtay’da 23, Danıştay’da ise 6 üyelik boş bulunuyor.