‘Hükümet yerel basın için ölüm fermanı hazırlıyor’

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, hükümetin Kamu İhale Yasası'nda yapmayı düşündüğü değişiklikle yerel basının resmi ilan yayımlama hakkını büyük ölçüde kısıtlayacağını belirterek, "AKP iktidarının bu hatadan dönmesini istiyor ve bekliyoruz" dedi.

Sezer, hükümetin çıkarmayı düşündüğü yasa tasarısının, yerel basın için ‘ölüm fermanı’ olacağını savundu.

Hükümetin Kamu İhale Yasası’nda yapılmak istenen değişiklikle yerel basını ayakta tutan, yaşamlarında önemli katkısı olan resmi ilan yayımlama haklarının, büyük ölçüde kısıtlanacağını dile getiren Zeki Sezer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bakanlar Kurulu gündeminde bulunan yasa taslağına göre, ihalenin yapılacağı yerde çıkan gazetelerde yayımlanacak ilanlar, kısa duyuru şeklinde olacak, yani ilanlar büyük ölçüde kısalacak.

Yasanın bu haliyle çıkması durumunda, ülkemizde yayımlanan bin yüz kadar yerel gazetenin bin kadarı kapanma durumuyla karşı karşıya kalacak. İktidara geldiği günlerde yerel basına destek sözleri veren AKP’nin, bugün yerel basını susturma çabasına girmesi çok anlamlı ve üzücüdür. AKP İktidarının bu hatadan dönmesini istiyor ve bekliyoruz.”