‘Hükümetin kararlı adımları devam ediyor’

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun 'Bakırköylü İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıda Ekonomi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘Ayın Konuk Konuşmacısı’ olarak katıldığı toplantıda Türk ekonomisinin son yıllarda katettiği mesafeyi anlatan Bakan Coşkun, ekonomik meselelerin ağır olduğunu belirterek esprili bir dille dinleyicileri ‘nasıl dinlemeleri gerektiği’ konusunda, anlattığı bir fıkrayla bilgilendirdi. Bakan Coşkun’un anlattığı fıkra salonda bulunan dinleyicilerin gülüşmelerine neden oldu.

Türk ekonomisinin son yıllarda yaşadığı değişim ve gelişimi değerlendiren Bakan Coşkun, son yıllarda hükümetin kararlı adımlar atarak birçok alanda ciddi atılımlar sağladığını ve bu sürecin bütün sektörlerde devam ettiğini ifade etti. Özelleştirme alanında 10 milyar dolarlık hedef ortaya koyduklarında kimsenin bu hedefin tutacağına inanmadığını kaydeden Bakan Coşkun, şu anda Türkiye’nin 24 milyar dolarlık özelleştirme gelirine sahip olduğunu belirtti.

Türkiye’nin dünyada 17. büyük ekonomi olduğunu anlatan Coşkun, şu anda Türkiye’de uygulanan ekonomik programın 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ikinci değişim programıyla örtüştüğünü savundu.

Konuşmasının uzamasının ardından esprili bir dille dinleyicilere seslenen Bakan Coşkun, ekonomik meselelerin ağır konular olduğunu ve zamanlamasının önemli olduğunu söyledi. “Bir tatil gününde hele yemek sonrası böyle konular ağır geliyor. Ama bu konuları müzikle veya çikolatayla anlatma şansım da yok.” diyen Bakan Coşkun, konuşmasını yaşanmış bir olayı esprili bir dille anlatarak sürdürdü. Eğitim seferberliği yıllarında Anadolu’ya giden bir eğitmenin başına gelen olayı anlatan Coşkun, “Ekonomiyi bu şekilde anlatmanın imkanı yok.” dedi.