‘Hükümette güneş tutulması gibi akıl tutulması oldu’

KESK Başkanı Tombul: Hükümette güneş tutulması gibi akıl tutulması oldu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, hükümet tarafından çıkartılmak istenen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nın; çalışanların, işsizlerin ve yoksulluk sınırı altında yaşayan vatandaşların sağlık haklarının gaspı anlamına geldiğini savundu.
Hükümetin tıpkı güneş tutulması gibi akıl tutulmasına ugradığını savunun Tombul, meclisteki tüm milletvekillerine seslenerek, bu yasanın meclisten geçmesine izin vermemelerini istedi.

KESK’e bağlı yaklaşık 50 kişilik bir grup hükümet tarafından çıkartılmak istenen ve mecliste görüşmeleri halen devam eden Sosyol Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’na tepki göstermek için meclis önünde eylem yaptı. Eylemci grup yasanın meclisten geçmemesi için meclis önüne referandum sandığı kurarak yasaya karşı olan milletvekillere oy kullandırdı.

Grup adına bir konuşma yapan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, hükümetin IMF, Dünya Bankası’nın direktiflerini yerine getirirken adeta nutku tutulduğunu belirterek, hükümetin bir çok konuda olduğu gibi bu yasa tasarısında da tıpkı güneş tutulması gibi akıl tutulmasına uğradığını savundu.

Çıtartılacak olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile hükümetin, çalışanların, işsizlerin ve yoksulluk sınırı altında yaşayan vatandaşların sağlık hakkını gasp etmeye çalıştığını ifade eden Tombul, meclisteki milletvekilleriniöreve çağırarak,söz konusu yasanın meclisten geçmesine izin vermemelerini istedi. Yapılan basın açıklamalarının ardından meclis önünde kurulan sandık önüne gelen CHP’li,Anap’ı bir çok milletvekili hükümet tarafından çıkartılmak istenen yasa tasarısına karşı olduklarını belirterek “Hayır” oyu kullandı. Yapılyan basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.