‘Hükümetten çözüm bekliyoruz’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Ekonomi Şûrası'nı değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın, hükümetten problemlerin çözümü hususunda somut adımlar beklediklerini söyledi.

YTL’nin aşırı değerlenmesiyle ihracatın önünün kapanıp ithalata kapıların açıldığını, ülkeye girişte bazı mallara uygulanan kalite kontrolü ve belgelerin kaldırılarak iç pazarın kalitesiz ve belgesiz ürünlere tamamen açıldığını kaydeden Taşkın, “Sektörel teşvik mekanizması geliştirilemediğinden, başta tekstil olmak üzere özellikle istihdam sağlayan sektörlerin ayakta kalmasının iyice zorlaştığı bir dönemde hükümetimizle yüz yüze bu konuların konuşulmasının çok faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Türkiye’nin yeni yatırımlarla daha çok üretmeye ve istihdama ihtiyacı olduğu bir dönemde var olan sektörlerin kapanma noktasına gelmesinin acilen değerlendirilmesi gerektiğini belirten Tamer Taşkın, “Makro ekonomik dengelerdeki pozitif durumun etkisi ne yazık ki gerçek iş yaşamında hissedilemiyor. Sıkıntılardan dolayı işadamı, sanayici ve yatırımcının şevki kırıldı. Bugün herkes problemlerin ne olduğunu ve çözümleri için ne gibi adımlar atılması gerektiğini bilmektedir. Başbakan ve icracı bakanlarımızın 5 saatini ayırarak bizi dinledikleri bu verimli toplantının somut sonuçlara dönüşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.