Hükümetten enflasyon yorumu

AK Parti hükümetinden enflasyon rakamları ile ilgili açıklama geldi.

Hükümet adına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyon rakamlarını değerlendirdi ve Para politikası ve maliye politikası koordinasyonun artarak devam edeceğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) mayıs'ta aylık yüzde 1.62, yıllık yüzde 12.15 arttı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, petrol ve kurdaki hareketlere dikkat çekti. Şimşek ayrıca, para ve maliye politikasındaki koordinasyonun artarak devam edeceğinin sinyalini verdi.

Şimşek'in sosyal medya hesabındaki açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Enflasyondaki yükseliş büyük ölçüde baz etkileri ile petrol ve kur gibi dönemsel hareketleri yansıtıyor. Mayıs itibarıyla kur ve petrol fiyatlarının yıllık enflasyona etkisi 4 puandan yüksek oldu. Sürdürülebilir yüksek büyüme için fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz. Para politikası ve maliye politikası koordinasyonu artarak devam edecek. Seçim sonrası yapısal reformlar ve makro ihtiyati tedbirler ile politika setimiz daha da güçlenecek. Ekonomide dengelenme eğilimi başlamış durumda, önümüzdeki dönemde daha belirgin şekilde gözlenecek. Kısa vadede baz etkileriyle enflasyondaki artış devam edebilir, ancak para ve maliye politikalarının koordineli önlemleri ile yılın ikinci yarısında düşüş eğilimi başlayacak. Enflasyon ve cari açıktaki iyileşme sürdürülebilir yüksek büyümeyi destekleyecektir."

HÜRRİYET