Hükümetten gelen kriz uyarıları borsaya kan kaybettirdi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, iktidar kanadından gelen kriz uyarıları ile kan kaybına uğradı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, iktidar kanadından gelen kriz uyarıları ile kan kaybına uğradı.
Cuma günü 60 bin puanın altına inen endeks, bu haftaya da satıcılı girdi. İlk seans güne 575,02 puan kaybıyla 59 bin 227 puan seviyesinde başladı. Piyasa uzmanları bu durumu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın “Kriz Türkiye’yi de etkileyebilir, hazırlıklı olmalıyız.” ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’nin “Kriz yolda, fazla para harcamayın.” sözlerine bağladı.
Borsanın kan kaybında ilk etapta ABD ve kimi Avrupa ülkelerinde görülen ekonomik sorunların önemli rol oynadığına işaret eden İnfo Yatırım’dan Selim Işıklar, “Bu dilimde dış piyasalarda bir gerileme varken, piyasamız güçlü bir görünüm arz ediyordu. Cari açığın dışında tüm verilerde olumluluk vardı. Güçlü iktidar moral verirken, kredi notunun artırılacağı öngörülüyordu. Bir baktık, Başbakan Yardımcısı Babacan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli’den açıklamalar geldi. Bu isimler ardı ardına ‘Fazla harcamayın kriz geliyor.’ türünden ikazlarda bulundu. Tabii, bu açıklamalar direkt olarak piyasaları vurmaya başladı.” ifadelerini kullandı.
İktidar kanadından gelen uyarılardan tedirgin olan yatırımcının hemen döviz alımlarına başladığını vurgulayan Işıklar, bu tavrın ardından endeksin satıcılı bir hal aldığını kaydetti.
İtalya’da görülen ekonomik durumun dış piyasaları vurduğunu dile getiren Piyasa Uzmanı Halil Reçber ise “Ulusal 100 Endeks, Avrupa’da görülen gerilemelere karşı güçlü bir görünüm ortaya koydu. Tabii gelinen aşamada İtalya ve Avrupa’da alınan tedbirlerle bunalım ertelendi, piyasalarda yukarı yönlü oynama başladı. Ama bu zaman diliminde ülkemiz ile ilgili içeriden ve dışarıdan gelen olumsuz beyanatlar vardı. Haliyle bunlar dolara ciddi talep getirdi, İMKB’yi de çökertti.” dedi.
Fitch ve birtakım şirketlerin Türkiye ile ilgili raporlarının moralleri bozduğunu belirten Reçber, bu durumun borsada gerilemelere sebep olduğunu ifade etti. Babacan ve Gedikli’nin kriz uyarılarına da atıfta bulunan Reçber, bu açıklamaların yatırımcıyı kaygılandırdığını, sonuç itibari ile borsada 10 milyar lira tasarrufun eridiğini aktardı.