Hükümetten tekstilciye KDV desteği

Durgunluğa karşı çözüm bulmaya çalışan tekstil sektörü, hükümetten talep edilen iyileştirmeler konusunda görüş birliğine varamadı.

Kumaşçı ve iplikçiler ise yüzde 18’lik KDV’nin 10 puan aşağı çekilmesini yeterli gördü. Abdullah Kiğılı ve İbrahim Kefeli gibi sektörün duayenleri, hükümetin önüne parçalı bir yapıyla çıkılmasını doğru bulmayarak, “Sen-ben kavgası herkese zarar veriyor. Ortak bir tavır belirlememiz lazım.” dedi. Bütün bu tartışmalardan sonra talepler ve çözüm önerilerini masaya yatıran Bakanlar Kurulu, KDV desteğinde karar kıldı. Alınan bilgilere göre, tekstildeki KDV oranının yüzde 8’e çekilmesi benimsenirken, sigorta primlerinde indirim için Çalışma ve Maliye bakanlıklarının teknik hazırlık yapması istendi.

Bakanlar Kurulu’nda görüşülen konular hakkında bilgi veren hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, tekstilin istihdam açısından önemli bir sektör olduğunu belirterek, dile getirilen isteklerle ilgili alınacak tedbirler üzerinde ilgili bakanların gece boyunca çalışacaklarını söyledi. Çiçek, alınacak kararları Başbakan Erdoğan’ın bugün yapılacak AK Parti grup toplantısında açıklayacağı bilgisini verdi. Bakanlar Kurulu toplantısında tekstilde yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Ancak, prim ve enerji fiyatlarının indirilmesi konusunda bir karar çıkmadı.

Hükümet, geri kalmış iller üzerinden yeni iş ve istihdam imkanı sağlamak için teşvik yasaları çıkarıyor. Bunun haksız rekabete yol açtığını öne süren işadamları ise teşvikin iller bazında değil, sektör bazında yapılmasını istiyor. İş dünyası temsilcilerinin bu konuda ısrarlı tekliflerine hükümetin neden olumlu cevap veremediği sorusunun cevabını, Dış Ticaret’ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “Diğer sektörler açısından, bir sektöre, sektörel olarak indirim vermek kolay değil. Dünya Ticaret Örgütü çerçevesindeki bütün anlaşmalar, Avrupa Birliği ile yapmış olduğumuz Gümrük Birliği ile ilgili bütün anlaşmalar sektörel bazlı desteğe izin vermiyor.” sözleriyle ifade etti.

Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) yöneticilerini kabul eden Bakan Tüzmen, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevapladı. Tüzmen, tekstilde Katma Değer Vergisi’nin (KDV) yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi çalışmasının 2 yıldan bu yana sürdürüldüğü bilgisini vererek, ‘indirimden sağlanacak avantajlar ile ekonominin buna izin verip vermeyeceğinin’ araştırıldığını belirtti. Maliye Bakanlığı iki yıl önce sektörden gelen taleplerin ardından yaptığı değerlendirmede, tekstilde KDV indiriminin mümkün olabileceğini kaydetmiş; ancak Uluslararası Para Fonu, yaklaşık 1 katrilyon lira tutarında vergi kaybı olabileceği ve bunun bütçe hedeflerini tehlikeye sokacağı gerekçesiyle buna karşı çıkmıştı.

Otomotivin içinde bulunduğu sıkıntılara da değinen Tüzmen’e göre bunların başında girdi maliyetleri, kur ve petrol fiyatları geliyor. Sektörün büyümesi giderek zorlaşıyor. Buna rağmen ihracat rakamı 14 milyar doları bulacak. İhracatçılar Meclisi verilerine göre taşıt araçları ve yan sanayi ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 20,88 artış göstererek 13 milyar doları aşmıştı. 2001-2005 dönemindeki yüzde 134’e varan ihracat artışı sayesinde rakam da 73,3 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde otomotiv ihracatı ise yüzde 371 artış kaydetti. Geçen yıl toplam 914 binin üzerinde taşıt ve traktör üretildi. Bu rakamın 1 milyonu geçmesiyle sektörde önemli bir aşamaya gelineceğini vurgulayan Bakan Tüzmen, taşıt araçlarında geçen sene 1,2 milyar dolar tutarında dış ticaret fazlası verildiğini belirterek, bunun son derece önemli olduğunu anlattı. Tüzmen, sektörün Türkiye’de üretimin, ihracatın ve istihdamın garantörlerinden olduğunu, Cumhuriyet’in 100. yılı için ortaya koydukları 500 milyar dolar hedefine ulaşmak için de kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Otomotiv sektöründe yabancı sermaye yatırımlarının önemine de değinen Bakan, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmenin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını söyledi. Dış Ticaret’ten sorumlu Bakan Tüzmen, Türk parasının 3 yıldır değerli olduğu yorumunu yapıyor. “Halen neler söylediğimi siz zaten biliyorsunuz.” diyen Tüzmen, bu yöndeki sorulara, ilave bir malumata gerek duymadığı karşılığını verdi.