Hükümlüler tiyatroculara taş çıkarttı

Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu hükümlüleri sahneledikleri tiyatro oyunu ile izleyicileri gülmekten kırıp geçirdi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun, sosyal etkinliklerin hükümlüler üzerinde olumlu etkiler bıraktığına işaret etti.
Eskişehir’de cezaevi yönetiminin tiyatro izletmeye götürdüğü bir grup hükümlü izledikleri oyundan etkilenerek kendileri de sahneye çıkmaya karar verdi. Yetkililerin izniyle gönüllü 20 hükümlü Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile 180 saat uygulamalı kurs gördü. Aziz Nesin’in ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ adlı eserini Sinan Demirer yönetiminde hazırlayan hükümlüler bugün izleyicilerin karşısına çıktı.

Hükümlü yakınlarının da izlediği oyunda bir çoğu ilk kez sahneye çıkan hükümlüler yılların tiyatrocularına taş çıkarttılar. Hükümlüler izleyicileri gülmekten kırıp geçirdi. Oyunu ilk kez Eskişehir’de sahneleyen hükümlüler daha sonra Türkiye turuna çıkarak çeşitli illerde de izleyici karşısına çıkacaklar.

Daha önce tiyatroyla hiç ilgilenmediğini ifade eden hükümlülerden Celal Tülü, “Bırakın oynamayı hiç izlememiştim bile. Ama bugün sahnede oyuncu oldum. Buradan çıktıktan sonra ben artık bir daha kahvehaneye uğramam.” diye konuştu.

Öğrencilik yıllarında da sahne aldığını kaydeden Fuat Arık ise, “Hükümlü olarak tiyatro izlemeye gitmiştik. Döndüğümüzde arkadaşlarımızla biz de bu işi yapabiliriz diyerek gönüllü olanlarla kursa başladık. Sonuçta başarılı bir ekip kurduk. Cezaevinde ayrı bir hava oluşturdu.” dedi.

Cezaevlerinin daha önce güvenlik sorunlarıyla gündeme geldiğini belirten Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun da, yeni infaz anlayışında bunu değiştirerek hükümlüleri üretken bireyler haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Karaburun, “Hükümlüleri sosyal ve kültürel açıdan daha donanımlı hale getirmek istiyoruz. Bu faaliyetlerle hükümlülerin kendilerine özgüvenleri çok arttı. Ayrıca, cezaevine giren insanlardaki psikolojik yıkımı engellemeye çalışıyoruz. Devlet olarak hükümlülere başarılı olma fırsatı sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaburun, cezaevinde değişik etkinliklere devam edeceklerini kaydetti.