Hülya Avşar ‘kira geliri vergisi’ ödemeyecek

Hülya Avşar'ın bir kelime ile Gelir Vergisi'nden kurtulduğu ortaya çıktı.

Avşar, evi hakkında eski eşinin ‘kızı ile’ yaşayabileceğini söylemesi sayesinde kira geliri vergisi ödemekten kurtuldu.

Maliye denetim elemanları, rutin inceleme raporları dışında kamuoyuna ışık tutan ilginç mali olayları kitap haline getiriyor. Gelirler Başkontrolörü Serbülent Bayrak tarafından kaleme alınan “Gönül Hırsızı ve Vergi Arsızı” başlıklı kitap, sanatçı Hülya Avşar’ın bir kelime sayesinde Gelir Vergisi’nden kurtulduğunu ortaya çıkardı. Avşar, Kaya Çilingiroğlu’ndan boşandıktan sonra, eski eşinin kendisine ait evin üst katında kızı Zehra ile birlikte kira ödemeden istediği kadar yaşayabileceğini açıklamıştı. Gelir Vergisi Kanunu, kan bağı bulunan bazı kimseler dışında, gayrimenkulün bedelsiz kullanıma tahsis edilmesi halinde bile kira geliri elde edildiğini dikkate alıyor. Gelirler Başkontrolörü Bayrak’ın açıklık getirdiği vergisel durum şu: “Gelir Vergisi Kanunu’nda ’emsal kira’ bedeli olarak adlandırılan bir uygulama var. Buna göre bir konut sahibi, kız veya erkek çocuğu, anne, baba, torun ve kardeşleri dışında kalan kimselere gayrimenkulünü bedel almaksızın kullandırırsa vergi yükümlülüğünden kurtulamıyor. Yetkili özel merciler veya mahkeme tarafından takdir edilmiş bir kira bedeli yoksa konutun, Emlak Vergisi değerinin yüzde 5’i ’emsal kira’ bedeli sayılıyor.

KAPSAM DIŞI KALDI

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, bu durumda Avşar, kızı Zehra’dan söz etmeden eski eşinin kendisine ait evde kira ödemeden istediği kadar oturabileceğini açıklamış olsaydı yine de kira geliri elde etmiş kabul edilecekti. Ancak Avşar, eski eşinin kızıyla birlikte oturabileceğini söylediği için evini, kızına tahsis etmiş sayıldığından emsal kira uygulaması kapsamının dışında kaldı.”

Ne kadar vergi ödeyecekti?

Avşar’ın oturduğu dairenin Emlak Vergisi’ne esas değerinin bir milyon YTL olduğu varsayıldığında, ’emsal kira’ bedeli ve ödeyeceği vergi şöyle hesaplanacaktı: “Dairenin, emlak vergisine esas değerinin yüzde 5’i emsal kira bedeli matrahı sayılacaktı. Bu örnekte 1 milyon YTL’lik daire değerinin yüzde 5’i 50 bin YTL oluyor. Kanun, mükellefin durumuna göre bazı istisnalar öngörüyor. Kira gelirinin yüzde 25’i götürü gider olarak matrahtan indirilebiliyor. Böylece, vergiye esas kazanç 50 bin YTL’den 37 bin 500 YTL’ye iniyor. Gelir Vergisi tarifesine göre Avşar’ın 8.4 bin YTL vergi ödemesi gerekiyordu.”