Hurafelerle bebeğin cinsiyeti belirlenmez

Bebek bekleyen çiftlerin en büyük dileği sağlıklı bir evlada sahip olmaktır.

Bu yüzden bebeklerin sakat doğmasını engellediğini iddia eden ve cinsiyetini belirlediğini ifade eden bazı hurafeler her zaman ilgi çekiyor. Çinli astroloji bilginlerince hazırlandığı öne sürülen ve yüzde 90 doğru sonuç verdiği iddia edilen Çin Takvimi’ne göre 21 yaşındaki anne ocak ayında hamile kalırsa erkek, diğer aylarda ise kız çocuğu doğuracağı belirtiliyor.

Bebeklerin sakat doğması ya da cinsiyeti ile ilişki zamanı arasında hiçbir bağlantı olmadığını belirten Eurofertil Üreme Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, bu tür iddialara karşı çıkıyor. Doğru veya yanlış zaman diye bir kural olmadığını vurgulayan Dr. Özörnek, bir bebeğin sakat doğma ihtimalinin sıfıra indirilmesinin de söz konusu olamayacağını ifade ediyor. Dr. Özörnek, bebeklerin sakat doğmasının sebebini şöyle anlatıyor: “Genellikle sebep herhangi bir kromozom bozukluğu olmakla birlikte (mesela down sendromu) bazen genetik dışı sebepler de sakat doğuma yol açabilir (doğuştan kalça çıkığı gibi). Tüp bebek hastalarında embriyo transferi öncesi yapılan genetik testler veya gebelerde yapılan kan ve ultrason tetkikleriyle sakat doğum ihtimali minimuma iner; ama hiçbir zaman sıfır olmaz. Ailede genetik geçişli bir hastalık varsa bu belli oranda çocuklarına da geçer. Çok nadiren bir aileye ‘sizin bütün çocuklarınız sakat olacaktır’ denir. Sakatlık genetik kökenli ise spermden de yumurtadan da kaynaklanabilir.”

‘Çiftlerin doğru zamanı tespit ederek sağlıklı ve istedikleri cinsiyette bir çocuğa sahip olabilecekleri’ şeklindeki iddiaların kesinlikle doğru olmadığını kaydeden Dr. Hakan Özörnek, bebeklerin cinsiyetini belirleyebilecek hiçbir yöntemin olmadığına dikkat çekiyor. Dr. Özörnek, “Erkeğin milyonlarca spermi vardır ve bunlardan binlercesi yumurtaya ulaşıp onu döllemeye çalışır ve bir tanesi bunu başarır. Hiçbir metot yoktur ki o binlerce spermden istenen cinsiyette olanının yumurtayı döllemesini sağlasın. İstenen cinsiyette bebeğe bu ve benzeri metotlarla ulaşmak mümkün değildir. Ayrıca her kadın adetinin 14. günü yumurtlar diye de bir kural yoktur.” diyor.