‘Hurda gıdalar’ hasta ediyor

Tıp Fakültesi Çocuk Gastroentereloji ve Beslenme Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, çocuklarda dengeli beslenmenin bebeklikten başladığını belirtti.

Çocukları zorlamanın, ısrar etmenin yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Aydoğdu, “Anneler, çocuklarına istemedikleri gıdaları, istemedikleri zamanda ve istemedikleri miktarda yedirmeye çalışıyor. Çocukların mide kapasitesini kendi kapasiteleriyle karıştırıyorlar. Böylece anneyle çocuk arasına inatlaşma giriyor ve iştahsız çocuklar yetişiyor. Bu yüzden özellikle anneler ısrarcı olmamalı, çocuğun ağzına zorla yemek tıkmamalı.” şeklinde konuştu.

Çikolata, şekerleme, bisküvi, cips gibi yiyecekleri hurda gıdalar olarak nitelendiren Aydoğdu, fast food ve bu tarz abur cubur yiyeceklerin hiçbir faydası olmadığını vurguladı. Fast foodun en kötü tarafının, içinde yeşil sebze ve meyveler bulunmaması olduğunu söyleyen Sema Aydoğdu, “Bunlar devamlı yenirse bazı problemleri de beraberinde getirir. Abur cubur yiyecekler ve fast foodlar yağ, şeker ve tuzu içinde bol miktarda barındırıyor. Bunlar da yiyeceklere lezzet kattığı için çocukları cezbediyor. Özellikle aile büyükleri, çocukların sempatisini kazanmak için onlara şeker, çikolata ve cips gibi hurda gıdaları alıyor. Bunlar da çocukların abur cubura alışmasına ve normal öğünlerini atlamasına yol açıyor.” dedi.

Hurda gıdaların kabızlıktan reflüye kadar birçok hastalığa sebep olduğunu belirten Prof. Dr. Aydoğdu, sağlıksız beslenmenin üretken bir nesil yetişmesini tehlikeye soktuğuna işaret etti. Kola gibi gazlı içeceklerin, içindeki yoğun kafein miktarından dolayı B grubu vitaminleri eksikliğine, hiperaktiviteye, uyku bozukluğuna ve dikkat eksikliğine kadar birçok hastalığa yol açtığını söyleyen Aydoğdu, ayrıca çocukların aşırı çay içmesinin kansızlık ve demir eksikliğine yaptığını sözlerine ekledi.

Balık, yoğurt ve yumurtanın çocukların temel besin kaynakları arasında olduğunu belirten Aydoğdu, özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için temel öğünün kahvaltı olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Aydoğdu çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken unsurları şöyle sıraladı: “Çocuklara 1 yaşından önce dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılmaya başlaması gerekir. Anne ve babalar, 1 yaşından itibaren çocuklarını birey olarak görmeli ve sofraya onlarla birlikte oturarak kendi başlarına yemek yemelerine izin vermelidir.”