Huriye Özener uyarıyor: Markanızı tescil ettirin

Türkiye’deki markalaşma süreci hız kazanınca markalarını tescil ettirmek isteyenler de harekete geçti.

Marka ve Patent uzmanı Huriye Özener, hazırladığı makalede “marka tescili”ne ışık tuttu.

Delta Marka Patent olarak firma ve şahısların markalaşma sürecine hız getiren Özener’in verdiği bilgiler kayda değer.

www.deltapatent.com.tr adresi üzerinden online bilgi alınabilir bir platform oluşturan Özener’in hedefinde markalaşma ihtiyacı yolan şirket ve şahıslar var.

MARKALAR VE TESCİL

Firmanızı, mallarınızı, hizmetlerinizi kısacası sizi bir ya da birkaç kelimeye sığdırabilme yeteneğidir ve doğru yapıldığında da gerçekten sihirli bir kelime haline gelir.

·        İsim nasıl bulunur? Nelere dikkat edilmesi gerekir?

·        Logo ya da slogan marka olabilir mi?

·        Marka neden tescil ettirilmelidir?

·        Marka uzun sürede nasıl korunur?

·        Marka güncellenir mi?

·        Marka danışmanına ihtiyaç var mı?


gibi birçok soru akla gelir marka denilince ve bunların her biri de firmaların acil cevap bulması gereken çok önemli sorulardır.

Sözlük anlamıyla marka; ‘’ bir ürünün veya hizmetin adı ’’ dır. Hukuken de, belli bir mal ya da hizmeti, diğer mal ve hizmetlerden ayırt etmeye yarayan her türlü sözcük, şekil, harf, sayı ve işaretler’’ dir.

Markanın anlamında da daha geniş ve soyut olan, belli bir kalıba sokulamayan hali. Aslında bu ‘’marka olmak’’, ‘’markalaşmak’’ olarak da biliniyor.

Bu aslında bir isim olmaktan ziyade, tüketici gözündeki ve hafızasındaki algılamanız ve kimliğinizdir. Bu kimlik, uzun bir zaman sürecinde oluşur, marka isminiz, ürün ya da hizmet kaliteniz, hizmet prensipleriniz , müşterilerinizi ikinci kez sizin ürününüzü ya da hizmetinizi almaya iten imajınız bu tanımın temellerini oluşturuyor. Yani marka bu tanımıyla tüketiciye verdiğiniz tüm ürün ve hizmet kalitesinden tutun da firmanızın hayat görüşüne kadar geniş bir yelpazeye yayılmış bir simgedir aslında. Ürünü /hizmeti marka sattırır.

Ürün/hizmet için bir isim belirleme ve bu ismin Türk Patent Enstitüsü’ne tescili MARKALAŞMA sürecinde atılacak ilk adımdır. Ve hayati bir öneme sahiptir. Marka olabilecek kelime, slogan ve logo bulmak, fonetik ve simge biliminin de içinde bulunduğu çok geniş kapsamlı ve çok zor bir iştir.

Markanızı yani yıllardır kullandığınız isminizi eğer koruma altına almamışsanız, tesciliniz yoksa (ki burada bir ekleme yapmak isterim. Ticaret ya da esnaf odalarındaki kayıt, marka tescili değildir ve hukuki anlamda isminizi korumaz. Buradaki kayıtlar, sadece aynı hizmet alanında başka bir işletme unvanının verilmesini engeller) birileri gelip bu benim markamdır, tescil belgesi budur dediği ve ürünlerinizi toplattığı anda bu sefer çok zor ve uzun bir hukuk sürecine girip aslında sizin olan bir hakkı başkasından almak için uğraş vermeniz gerekir ya da isminizi değiştirmeniz.

İşte bu yüzden firmaların bir an önce markalaşma serüvenindeki yerlerini almaları ve MARKALARININ TESCİLİNİ İHMAL ETMEMELERİNİ tavsiye ederim.

Markanın kullanılacak ürün veya hizmetler için marka kanunları bakımından tescil edilebilirliği "Marka ya da Patent Vekilleri” ne danışılmalıdır. İlgili marka sadece üretilecek mal veya hizmet için değil, ona yakın ürünler için de araştırılmalıdır. İsimlerin başka firmalar tarafından tescil edilip, ileride resmi olarak tescil taleplerini engellemek için markanızın benzerlerini belirleyip tescil ettirmek, hukuksal açıdan sizi haklı çıkaracaktır. Elbetteki bu iş ciddi bir takip sürecini gerektirmektedir.

DELTA MARKA PATENT VE MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ. üretim, hizmet ve sanayinin her alanında faaliyet gösteren firmalara; marka, patent, faydalı model, tasarım ve coğrafi işaret tescilleri, yurt dışı marka, patent ve tasarım tescili, TSE, TSEK, ISO 9001:2000, ISO 14001, ISO 22000, OHSAS 18001, HACCP, CE ve devlet teşvikleri vb. konularda sınırsız hizmet verebilmek için 2006 yılında kurulmuştur. T.C. Türk Patent Enstitüsü Marka ve Patent Vekilleri, Hukuk Danışmanları, Uzmanları, Mühendis ve Emekli Bürokratlardan oluşan güçlü kadromuz ile kendi konularında uzmanlaşarak kusursuz bir danışmanlık hizmeti vermektedir.

Sloganımızda olduğu gibi ‘’HER İLK SAHİBİNDE GÜZELDİR, EMEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN’’