Hürriyet gazetesinin ‘5 telefonlu vekil’ haberi yalan çıktı

Samanyoluhaber'den Seçkin Ergün, Hürriyet Gazetesi'nin yaptığı yalan haberin aslını ortaya çıkardı.

Başörtüsüne özgürlüğün önünü açacak Anayasa değişikliğinin görüşüldüğü tarihi oylamada, objektiflere takılan bir görüntünün peşine düştüm.

Hürriyet gazetesinin iddiasına göre Türkiye’nin geleceği için böylesine önem taşıyan bir toplantıda Ak Parti Konya milletvekili Ahmet Büyükakkaşlar, 5 tane cep telefonunu önüne dizmiş, bir tanesini de açarak konuşmaları dinlemek yerine oyun oynamayı tercih etmişti.

Hürriyet’in dün yayımladığı haberi bugün de Vatan devam ettirdi. Milletvekilinin, önünde 5 telefonla görüntülendiği fotoğrafa “5 telefonlu vekil” diye başlık atılmıştı.

Ahmet Büyükakkaşlar, başörtüsü konusundaki hassasiyetini bildiğim bir vekil. Böyle tarihi bir günde oyun oynarken görüntülenmesi tuhaftı benim için. Sayın vekile soruyorum, kaç telefonunuz var? Cevap 1 tane. Ne yani sadece 1 tane mi? Şaşırtıcı değil mi?

Vekil başlıyor konuşmaya “İki gündür arkadaşlardan, memleketten telefon geliyor. Herkes genel kuruldaki fotoğrafı soruyor. Ben de şaşkınım”


Genel Kurul’da hararetli tartışmalar sürerken foto muhabirleri tarafından üst locadan çekilen fotoğraf fotomontaj değil elbette. Ama, ne fotoğrafı çekenler, ne de yayınlayanlar lütfedip Milletvekiline kaç telefonu olduğunu sormamış.

Gazetecilik sadece gördüğünü aktarmak olmamalı. Meslek etiği, işin aslını araştırmayı da gerektirir. Olayın aslı ise hiç de görünen gibi değilmiş meğer.

Tarihi oturumda Büyükakkaşlar’ ile birlikte oturan Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, ihtiyaç için dışarı çıkarken iki adet cep telefonunu masanın üstünde bırakmış. İzmir Milletvekili Taha Aksoy da 2 telefonunu Ahmet Bey’e emanet edip kulise çıkmış. Ahmet Bey’in telefonuyla olmuş 5 telefon.


Bir ara Mustafa Öztürk’ün ‘Blackberry’ telefonunu eline alan Ahmet Bey, telefonun menüsüne bakarken objektiflere yakalanmış anlayacağınız.

SAMANYOLUHABER