Hürriyet’in haberine cevap geldi!

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde yer alan 500 yıllık zindanın girişinde bulunan ''Tanrının bulunmadığı yer'' yazılı latince yazının hiç bir tarihi değer taşımadığı ifade edildi.

Basında yer aldığı gibi söz konusu yazının 500 yıllık olmadığı, müzeyi ziyaret eden vatandaşların şikayeti üzerine yapılan incelemede bir dönem müzede müdürlük yapan Oğuz Alpözen’in talimatıyla teknisyen Behçet Dinçer tarafından zindan girişine kazındığı açıklandı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Düzgün tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “2005 Ekim ayında bakanlığa yapılan yazılı şikayetler üzerine 15 Kasım tarihinde Muğla Valiliği’ne bir yazı geçilerek 500 yıllık zindan girişinde yer alan Tanrının Bulunmadığı Yer ibareli latince yazının arkeolojik bir değerinin olup olmadığının araştırılması istenmiştir. Muğla Valiliği tarafından görevlendirilen İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Öztürk, Bodrum Müze Müdür Vekili Arkeolog Yaşar Yıldız ve Arkeolog Erhan Özcan’ın yaptıkları incelemede, sualtı müzesinin zindanlar bölümünde 130 cm. boyunda 25 cm enindeki taş şövesinin üzerinde latince ”Inde Deus Abest” yazısının olduğu tespit edilmiştir. Arkeolog Yaşar Yıldız ve Arkeolog Erhan Özcan, 1993-1994 yıllarında resterasyonu yapılan zindanın söz konusu duvar kısmına o dönem Müze Müdürü olan Oğuz Alpözen tarafından teknisyen Behçet Dinçer’e ”yazmazsan tayinini çıkartırım” tehdidiyle latince yazıyı yazdırdığını duyduklarını yetkililere anlatmışlardır.”

Açıklamada; ”Zindan duvarına bu şekilde yazının sonradan ”tayin zoruyla” müze müdürü tarafından yazıldığını şeklinde duyumların gelmesi üzerine İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Öztürk’ün Behçet Dinçer ile görüşmesinde Dinçer kendisine olayı itiraf etmiştir.” denildi.

Olayın ortaya çıkmasının ardından hiçbir arkeolojik değeri olmayan ve ziyaretçilerin tepkisini çeken Bodrum Sualtı Müzesi Zindanlar Kapı Girişi üzerindeki latince ”Tanrının Bulunmadığı Yer” anlamına gelen yazının kaldırılması için Muğla Valiliği’ne bir yazı gönderildiği ifade edildi.