Hürriyetliler festivalde buluştu

Samsun'un Çarşamba İlçesi Hürriyet Beldesi'nde düzenlenen 'Çamlık Sahil Tanıtım Festivali' binlerce kişiyi bir araya getirdi.

Samsun’un Çarşamba İlçesi Hürriyet Beldesi’nde düzenlenen ‘Çamlık Sahil Tanıtım Festivali’ binlerce kişiyi bir araya getirdi. Çoğunluğu İstanbul’da ikamet eden Hürriyetliler, festival için memleketlerine gelerek birlik ve beraberliklerini pekiştirdi.

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde eşsiz kumsalı, temiz denizi, geniş çamlık ormanlarıyla bilinen Hürriyet Beldesi’nin Türkiye’ye tanıtılması için beldede festival düzenlendi. Hürriyet Beldesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen Hürriyet Beldesi Çamlık ve Sahil Tanıtım Festivali dolu dolu etkinliklerle yapıldı. Yüzlerce kişi aileleriyle birlikte sabahın erken saatlerinde çamlık içerisinde hazırlanan festival alanına akın etti. Semaverde çaylar demlendi, kahvaltılar yapıldı. Festival alanının doldurulmasının ardından program başladı. Geçtiğimiz yıla oranla daha fazla insanın katıldığı şenlikte, ata sporumuz yağlı güreş turnuvaları, halat çekme yarışması ve müzik dinletileri yapıldı. Festival öncesi çevre köy ve mahallerin de katılımıyla düzenlenen futbol turnuvasının şampiyonu Hürriyetspor’a kupası verildi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Hürriyet Beldesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Eyüp Alkaptan, festivalin her geçen gün büyüdüğünü söyledi. Geçen yıla oranla katılımın fazla olduğunu kaydeden Alkaptan, “Hürriyet Beldesi, sahili, kumsalı, çamlığı, ırmağı ile eşsiz bir yer. Amacımız buranın tanıtımını yaparak bu güzelliği diğer insanlara iletmek. Bu yıl festivali bir günde yapmaya çalıştık fakat etkinlikler ve talep çok fazlaydı yetersiz kaldı. Gelecek yıl 2 güne yaymayı planlıyoruz. Talep her geçen gün fazlalaşıyor. Beldemizin nüfusu 2 bin çıvarında ama burada binlerce insan bir araya geldi. Yüzlerce misafir bu festival için geldi. Artık bir günlük festivalin yetmediğini düşünüyoruz. Bunun için seneye festivali 2 gün yapacağız. Bizim de şimdiden hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor. Her şeyi Hürriyet için yapıyoruz.” dedi.

FESTİVAL HÜRRİYET’İ TÜRKİYE’YE TANITMAK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar da “Burada çok güzel bir organizasyonun ikincisi yapılıyor. Çok büyük bir katılım var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu tarz festivaller insanlarımızın bir araya gelmesi için çok önemli. Bu alan Çarşambamızın önemli bir yeri, buranın Türkiye’ye tanıtımı için bu festival önemli. Önümüzdeki yıl bu şenliği daha da büyüterek devam ettirme hevesindeyiz. Bunlar çok önemli, kültürümüzün yaşaması için bu tür etkinliklerle gerekiyor.” diye konuştu.

Futbol turnuvasında sahanın eksiklerinin aktarılması üzerine Hüseyin Dündar, sahanın iyileştirilmesi için destek vereceği konusunda belde halkına söz verdi.

Hürriyet Belediye Başkanı Mehmet Aydın ise festivalin çok güzel geçtiğini, katılımın beklenin üzerine çıktığını dile getirdi. Her yıl bir önceki yıldan daha organize olunduğunu söyleyen Aydın, “Eksiklerimizi tespit ediyoruz, bir sonraki yıl bu eksiklerimizi tamamlayarak çok daha güzel yapacağız. Beldemizin Türkiye’de eşi benzeri inanın yok. Bu tür festivallerin amacı beldemizi tanıtmak. Turizmcileri davet ettik, kendileri de beldenin güzelliklerini gördüler ve takdir ettiler.” şeklinde konuştu.