Hurşit Tolon davası ileri tarihe ertelendi

Cuma dergisi yönetici ve yazarlarının, dergiye görüş açıklayan eski subayların sanık olarak yargılandığı davaya sağlık sorunu sebebi ile mahkemenin hakimi gelmeyince duruşma 21 Mayısa ertelendi.

Duruşmaya sanıklardan Abdurrahman Dilipak ve Avukat Ali Pacci katıldı.. Ancak duruşmaya mahkeme hakeme gelmeyince, nöbetçi hakim duruşmayı 21 Mayısa erteledi.

DİLİPAK: PLAN GERİ TEPTİ!

Dilipak mahkemeden ayrılırken “İfademi hazırlayıp gelmiştim.. Benim yazımda müştekilerin adı bile geçmiyor. Son ortaya çıkan darbe planı bilgileri o zaman bana ulaşmıştı. İlk tutuklanacaklar arasında benim adımında olduğu bilgisi bana ulaştı. Eğer darbe olursa diye hazırlık yapmıştım. Hatta eşimin, çocukların nereye gideceğini ve ne yapacaklarını da planlamıştık. O düşüncelerle kaleme alınmış bir yazı bu. ‘Paşalar söz dinlemezse’ başlığını taşıyordu.. Darbe planından haberdar olduğumuzu, bu işlerin memlekete zarar vereceğini, aynı şekilde kendileri açısından da kötü olacağını anlatmaya çalışmıştır. Dava açtıklarına göre yazıyı okudular ama laf dinlemeyince de bu gün bu olaylar başlarına geldi.. Dava açacaklarına mesajı doğru anlasalardı kendileri açısından daha doğru bir iş yapmış olurlardı.. 312 General, Erkaya davası ve Tolon, Kılıç, Doğan davası toplumsal hafızanın canlanması, anti militarist, anti darbeci kamuoyunun oluşması, bu konuda bir bilinç oluşması açısından lokomotif davalardır.. Bu adamlar bu davalar sonucu ‘Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmuşlar’dır.. Yargıyı kullanarak, ‘kızım sana söylüyorum, gelinim sen dinle’ kabilinden toplumu caydırmaya, bastırmaya, yıldırmaya yönelik, halka karşı psikolojik asimetrik savaş geri tepmiş, kirli oyun deşifre olmuştur.. Bu gün sanık olanlar, dün 28 Şubatın gölgesinde kendi planlarını deşifre edenleri susturmak için bu süreci başlattılar.. Askeri Mahkemede başlayan bu dava şimdi adli yargıda devam ediyor. 312 General davası, Erkaya davası hala devam ediyor” dedi..