Hüsamettin Özkan ve Cindoruk devrede!

Sarıgül'ü CHP'yle buluşturan Hüsamettin Özkan ile Hüsamettin Cindoruk yine devrede.

Sarıgül'ü CHP'ye monte eden Hüsamettin Özkan ile Hüsamettin Cindoruk, yerel seçimde partiyi tek adres yapmak için kolları sıvadı. Rahşan Ecevit'in 'sağlı sollu ittifak' projesini hayata geçirmeye çalışan ikili 'Milli Merkez' adıyla siyasi partileri yoklarken, MHP'li Mansur Yavaş'ı Ankara için ikna etmeye çalıştığı öğrenildi.

2007 Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Rahşan Ecevit'in 'sağlı-sollu ittifak' projesinin benzerini Hüsamettin Cindoruk ve Hüsamettin Özkan'ın CHP için devreye soktuğu öğrenildi.

2007'de Süleyman Demirel ve Hüsamettin Cindoruk'un girişimiyle ANAP ve DYP DP çatısı altında birleştirilmek için çalışıldı. 'Sağlı-sollu ittifak' projesinin günümüz siyasi mimarları Özkan ve Cindoruk'un ise CHP'yi tek adres haline getirmek için kolları sıvadıkları belirtildi. Cindoruk'un, İP ve CHP'nin bazı unsurlarını arkasına alarak 'Milli Merkez' adı altında hükümete karşı toplantılar düzenlemesinin arkasında, alternatif tüm oluşumları CHP'ye kaydırmak olduğu anlaşıldı. Cindoruk, 'Milli Merkez' adıyla bunu yaparken, Özkan da CHP'nin yerel seçimlerde etkili adaylar çıkartabilmesi için çalışmalarını İstanbul'dan sonra Ankara'ya yoğunlaştırdı.

YAVAŞ PLANI BOZDU

Yenişafak'ın bu haberine göre İstanbul'da sağdan da oy alacağı iddiasındaki Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye monte edilmesini sağlayan iki ismin, bu kez de seçimlerin ikinci önemli adresi Ankara için kolları sıvadıkları ifade edildi. Hüsamettin Özkan'ın MHP'nin adayı olarak girdiği bir önceki seçimde yüzde 26 oy alan Mansur Yavaş'ı CHP Ankara adayı yapmak için yoğun uğraş verdiği kaydedildi. Özkan'ın, Yavaş ile görüştüğü ancak Yavaş'ın 'Ben CHP'de siyaset yapmam. Kökenim belli, DP'den aday olabilirim' diyerek teklifi kabul etmediği kaydedildi. Kılıçdaroğlu'nun da 'Ankara'da sağdan oy alabilecek aday göstermek istiyoruz' sözleriyle Özkan'ın projesini desteklediği belirtildi.

DP SEÇİME SOKULMAYACAK

Bu çıkış üzerine Mansur Yavaş gibi ortada kalan isimlerin aday olmasının önünü kesmek için DP'nin seçime sokulmaması kararı alındığı belirtildi. Cindoruk'un bunun için Gültekin Uysal'ı aralık ayındaki parti kongresinde DP'nin başından uzaklaştırıp partiyi CHP lehine seçime sokmamayı hedeflediği kaydedildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimlerde 'sağdan en az 200 adayımız' olacak açıklaması ise bu çalışmaları teyit ettiğini ortaya koydu.