‘Hüsnü Mübarek öldü’ iddiaları

Mısır, uzun yıllardır devlet başkanlığı koltuğunda oturan Hüsnü Mübarek’in öldüğü iddialarıyla çalkalanıyor.

29 yıldır ülkeyi yöneten 81 yaşındaki Mübarek’in 10 gün önce Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi Hastanesi’nde bıçak altına yatmış v ince bağırsağındaki tümörün alındığı açıklanmıştı. Ancak o tarihten sonra Mübarek’in hiçbir görüntüsü basına yansımadı. Hastane yetkilileri ise bir hafta arayla yaptıkları iki açıklamada sadece “Ameliyatın başarılı geçtiğini ve Mübarek’in durumunun iyiye gittiğini” söyledi. Bunların dışında operasyonun detayları ya da Mısır liderinin ne zaman taburcu olabileceğine ilişkin hiçbir bilgi verilmedi. Mübarek’in operasyon öncesinde tüm yetkilerini Başbakan Ahmed Nazif’e devrettiği de açıklandı.

HİÇBİR FOTOĞRAFI YAYINLANMADI

Devlet kontrolündeki gazetelerde ise Mübarek’e ait olduğu öne sürülen sözler yayınlanmasına rağmen hiçbir haberde fotoğraf yayınlanmaması da şüphe çekti. Cumartesi günü ise bir Rus televizyonunda “Mübarek’in öldüğüne ilişkin bir haber yayınlandığı” iddiası internette dolaşmaya başladı. Ardından İsrail ve Arap ülkelerine ait birçok internet sitesinde de Mübarek’in “ameliyat masasından kalkamadığı ve ölümünü açıklamak için uygun zamanın beklendiğine” dair haberler yer aldı. Bu sırada Mısır yönetiminin internette ücretsiz haberleşmeyi sağlayan Skype adlı siteyi yasaklaması da iddiaları ayyuka çıkardı. Dedikodular Kahire’de büyük bir gerilime neden olurken, Mısır borsası da dün açılmasının ardından bir saat içinde yüzde 3.1 düştü. Reuters’a konuşan Mısırlı bir yatırımcı da “Mübarek televizyonda gözükmediği sürece düşüş devam edecektir” dedi. Ancak tüm bu iddialara rağmen Mübarek dün yine kameraların karşısına çıkmadı.

HÜKÜMET YETKİLİLERİ HABERLERİ YALANLADI

Hastaneden ise yine “Mübarek’in durumu iyiye gidiyor” açıklaması gelirken, hükümet yetkilileri “Haberlerin aslı astarı yok” dedi. Mübarek hakkında 2007’de de sağlığının bozulduğuna ilişkin iddialar ortaya atılmıştı. Mübarek o dönem ekranlara çıkmıştı. İddiayı ortaya atan muhalif gazetelerden El Düstur’un Genel Yayın Yönetmeni İbrahim İssa ise hapse atılmıştı.

HT