Huzuru bozan kim olursa olsun bedelini ödeyecek

Semdinli ve Yüksekova'da huzuru bozanlarin sifatlarinin ne olursa olsun hesap vereceklerini belirten Basbakan Erdogan tüm vatandaslara itidal çagrisi yapti ve gerekirse bölgeyi ziyaret edecegini de söyledi.

Herhangi bir kamu görevlisinin hukuk disi bir davranisini mesrulastiracak bir bahane olamaz” dedi. Semdinli ve Yüksekova basta olmak üzere tüm vatandaslara itidal çagrisi yapan Erdogan, gerekirse bölgeyi ziyaret edecegini söyledi.

Basbakan Erdogan, Basbakanlik’ta ilgili bakan ve bürokratlarla, parti genel merkezinde de Merkez Yürütme Kurulu üyeleriyle yaptigi toplantilarin ardindan bir açiklama yapti. Erdogan, Semdinli, Yüksekova ve Hakkari’de meydana gelen olaylari tüm boyutlariyla ele aldiklarini, olaylarin hukuk devleti ve seffaflik ilkeleri temelinde tüm yönleriyle açiga çikmasi için kararli olduklarini vurguladi.

HUKUK DISINA ÇIKILAMAZ

Basbakan Erdogan sunlari söyledi: “Kuskusuz Türkiye bir hukuk devletidir. Bu nedenle bazi kamu görevlilerinin hukukun disina çikan davranislarda bulunmasi kabul edilemeyecegi gibi, ayni sekilde sadece dedikodularla, zanna dayanarak veya teknik temeli olmayan iddialara yaslanarak bazi aceleci kararlara varmak da yanlistir. Bu nedenle genel psikolojik havaya bakarak ya da bazi önyargilara yaslanarak karar gelistirmek her zaman sakincalidir.”

OLAYLARIN BIZZAT TAKIPÇISIYIM

Vatandaslari, olaylarin hukuki gelisimini sogukkanlikla izlemeye davet eden Basbakan Erdogan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Basbakani olarak kamuoyumuzda hassasiyet olusturan son olaylarin bizzat takipçisi oldugumu tekrar vurguluyorum. Istikrar ve huzur ortamini bozmaya çalisanlar hangi sifati tasirlarsa tasisinlar, bunun hukuk devletinin gerekleri dogrultusunda bedelini ödeyeceklerdir” diye konustu.

KARALAMA ÇOK CIDDI BIR YANLIS

Erdogan, bazi partilerin sözcülerinin vatandaslarin hassasiyetlerini yanlis yönde tahrik eden açiklamalarini üzüntüyle karsiladiklarini belirtti. Erdogan, terör örgütünün olaylari firsat bilerek dumanli bir hava olusturmaya çalistigini da ifade etti. Basbakan Erdogan, güvenlik güçlerine yönelik yürütülen olumsuz kampanyanin hatirlatilmasi üzerine, “Bu olayda hangi sifatla ve kim olursa olsun diye vurgu yaptik. Kamu görevlisi de olabilir. Ama tüm olarak asker olsun, polis olsun güvenlik güçlerini karalamak ciddi bir yanlistir. Içte ve dista güvenlik güçlerimiz olmadan yasamak mümkün mü?” dedi. Olaylarin sehir merkezlerine siçrama ihtimalini soran bir gazeteciye de Basbakan Tayyip Erdogan, “Bu sorular çirkin emelleri olanlara yardimci olur” diyerek cevap vermekten kaçindi.

Basbakanlik’ta Semdinli zirvesi

Basbakan Erdogan baskanliginda toplanan zirveye Disisleri Bakani Abdullah Gül, Adalet Bakani Cemil Çiçek, Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, Jandarma Genel Komutani Orgeneral Fevzi Türkeri, Basbakanlik Müstesari Ömer Dinçer, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydiner katildi.

HABER MERKEZI/ ANKARA
Geçmisle kiyaslamayin olay örtbas edilemez

VELI TOPRAK/ ANKARA
Basbakan Tayyip Erdogan, Semdinli’de yasanan bombalama olayinin “örtbas edilmeyecegini” belirterek, ilgili birimlerin olaylarin aydinlatilmasi için büyük bir özveri ile çalistigini belirtti. Erdogan, “olaylarla ilgili kesin bir yargiya varmak için erken” oldugunu söyledi.
DEGERLENDIRME IÇIN ERKEN

AK Parti MYK, dün Basbakan Erdogan’in baskanliginda yaklasik 2.5 saat süren bir toplanti yapti. Bölgeye giderek inceleme yapan AK Parti heyetinin baskani olan Genel Baskan Yardimcisi Sükrü Ayalan, Erdogan’a izlenimlerini aktardi. Ayalan, güvenlik güçlerinin ihmalini elestirirken, bölge halkinin olayin aydinlatilmasi yönündeki beklentisini anlatti.

Basbakan, Semdinli’de çikan olaylardan sonra hükümetin ilgili tüm birimleri harekete geçirerek, gerekli adimlari attigini kaydetti. Içisleri Bakanligi’na bagli 8 kisilik bir ekibin ilçede çalisma yürüttügünü, Hakkari ve Van’dan 2 savcinin daha ilçeye giderek sorusturma safhasina destek oldugunu anlatan Basbakan Erdogan, “Bu olay örtbas edilmez. Kimse geçmisle bugünü kiyaslamasin. Hem idari hem adli çalismalar sürdürülüyor. Degerlendirme yapmak, yargiya varmak için erken. Fotografin tam olarak ortaya çikmasini beklemeliyiz” dedigi ögrenildi.

Bazi MYK üyeleri, Semdinli Savcisi’nin olaylara karisan Jandarma Basçavuslar Ali Kaya ve Özcan Ildeniz’in gözaltina alinmamasini elestirdiler