Hyundai istihdam garantisi vermedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir otomobil yatırımı için teşvik isteyen Hyundai'den yatırımını 2 yıl içinde bitirmesi ve 3 bin kişiye istihdam sağlaması garantisi istediklerini, ancak şirketin bu garantiyi veremediğini söyledi

Erdoğan, Hyundai’nin Türkiye’de yatırım yapmak için kendilerinden yardım istediğini belirtirken, “Biz Hyundai yetkililerine her türlü konuda yardımcı olacağımızı bildirdik. Ancak yatırımın 3 sene içinde tamamlanması ve 3 bin kişiye istihdam sağlanması garantisi istedik. İstihdam sağlama konusunda garanti vermedikleri için bu yatırımın yapılmasına izin vermedik” dediği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, belediyelerin borçlarının yeniden yapılandırılması çalışmaları başlatıldığını, 2 bin 500 belediyenin borçlarının yeniden yapılandırıldığını belirtirken, “Belediyelere aktarılan kaynakların yüzde 40’ından kesinti yapılıyor. Bu kesintilerin azaltılması yönünde çalışmalarımız var. Bu kesintileri yüzde 20’ye indirilebilir. Biz belediyelere kaynak aktarırken iktidar muhalefet ayrımı yapmıyoruz. Bütün belediyelere eşit davranıyoruz” dedi.

MÜTEAHHİT BULAMIYORUZ

Başbakan Erdoğan’ın birçok müteahhitin eski dönemden kalma alışkanlıklarını sürdürdüklerini belirterek, “İhale yasasındaki boşlukları iyi bildikleri için çalmayı maharet haline getirmişler. Biz müteahhitlere ürettiğiniz kadar para alacaksınız diyoruz. Buna uyan var uymayan var. Ancak hükümetimizin sistemine ve hızına uyum sağlayacak müteahhit bulmakta zorlanıyoruz” dediği öğrenildi.

POPÜLİST DAVRANMAYIZ

Başbakan Erdoğan, buğdaya 500 kuruş verilmesini isteyen milletvekillerine ise “Biz seçim kazanmak için popülist politikalar gütmeyiz. Bütçe imkanları çerçevesinde buğdaya en uygun fiyat verilecektir” dedi.