“Hz.Hüseyin’i sevdiğimizi iddia ediyoruz ama hayatını bilmiyoruz”

Eğitimci Ali Muhmani Koşan, "Bizler Hz. Hüseyin'i çok sevdiğimizi iddia ediyoruz.

Eğitimci Ali Muhmani Koşan, “Bizler Hz. Hüseyin’i çok sevdiğimizi iddia ediyoruz. Seviyoruz da. Hz. Hüseyin’in hayatından 10 gününü bile bilmiyoruz. Bu çok büyük bir eksikliktir. Onu çok iyi okumamız ve çok iyi anlamamız lazımdır. Hz.Hüseyin şehit edildi. Ama kazanan Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt’i oldu.” dedi.

    İkrar Alevi, Bektaşi, Eğitim ve Kültür Derneği’nin (İKRARDER) İskele Restoran’da kardeşliği derinleştirmek, muhabbet ve dayanışmayı, sevgi ve kaynaşmayı daha da güçlendirmek düşüncesi ile Muharrem Matemi, Kerbela Şehitlerini anma ve oruç açma programında birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Programın açılış konuşmasında İKRARDER Başkanı Alparslan Beşli, “8 Mayıs 2013 tarihinde faaliyetlerine başlayan İkrar Alevi, Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneğimiz, ülkemizdeki Alevi, Bektaşi kültürü başta olmak üzere Anadolu kültürlerinin yaşatılması ve tanıtılması doğrultusunda sosyal ve kültürel çalışmalar yapmak, yapılan çalışmaları desteklemek, ihtiyaç sahibi insanlarla bu insanlara yardımcı olmak isteyen insanlar arasında köprü görevi yapmak amacı ile kurulmuştur. İkrar, Arapça kökenli bir kelimedir ve ‘şaklamayıp doğru şekilde söyleme, açıkça söyleme, bildirme, benimseme, onama, kabul, tasdik, söz vermek’ anlamına gelir. Kelime olarak günlük dilde kullanımı bu şekilde olmakla beraber biz Aleviler için ikrar kelimesinin /kavramının anlamı daha da derindir. Aleviler için ikrar demek; Alevilik yoluna girmenin Aleviliğe bağlı olmanın bu yolu layıkıyla sürdürmenin adıdır. Bizler bugün acılarımızın ortak olduğunu ifade etmek, Hacı Bektaşi Veli’nin söylediği zamanın ‘bir olma, iri olma, diri olma’ vakti olduğunu göstermek adına bir araya geldik. Katılımınızla bizleri onurlandırdınız. Burada cem olmakla gördük ki asırlar önce Hacı Bektaş Veli’nin çağrısı bugün burada karşılık buldu. Katılımınız için hepinize çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

KOŞAN: HZ HÜSEYİN’İN HAYATINDAN 10 GÜNÜNÜ BİLE BİLMİYORUZ

Programa konuşmacı olarak katılan Eğitimci Ali Muhmani Koşan konuşmasına Hz Hüseyin’den, Ehlibeyt ‘den ve Kerbela’dan bahsederek başladı. Eğitimci Koşan, “Muharrem ayı geldiğinde acımız katmerlenir. Kerbela’da yaşanan sıkıntıları kendi sıkıntımız sayar, kendi bedenlerimizde yaşamaya çalışır, dizlerimizi döveriz. Muharrem ayında kâh Hz. Hüseyin oluruz, kâh Fatıma oluruz. Fikren ve zikren Hz Hüseyin gibi oluruz. Kerbela; acının, kanın, yüreklerden ince ince sızladığı bir mekândır. Kerbela’yı yüreğinde yaşayanların yürekleri, gönüllerde yaşayanların gönülleridir. Hz Hüseyin, Allah aşkından yanan birisidir. Babası Hz. Ali hak için gözlerini bile kırpmadan canlarını feda eden pehlivanlardır. Hz. Ali, Allah’ın Arslan’ı lakabını boş yere almamıştır. Evet ağlayacağız. Ama bugün buradan da ders çıkartacağız. Hangi topluluk olursa olsun herkes bizim kardeşimizdir. Onlarla dost olmalıyız. Yezid, dünya uğruna, hak hukuk tanımadan peygamber soyundan gelen Hz Hüseyin’i katletmiştir. Düşüncelerimiz, Yezid’in düşüncesinin yanından bile geçmemelidir. Her perşembeyi cumaya bağlayan gözyaşlarımız inşallah onlarla aynı yere akmıştır. Hz. Hüseyin şehit olduğunda 56 yaşındaydı. Bugün burada Hz. Hüseyin diyoruz. Yezid demiyoruz. Çocuklarımıza Hüseyin ismini veriyoruz. Ama Yezid diye o günden sonra isim verilmiyor. Değerli canlar, onu ve ehlibeyti çok iyi okumalı, çok iyi anlamalıyız. Orucunuz kabul olsun. Ayınız mübarek olsun.” dedi.

        KAYMAKAM DEMİR: BİRLİK VE BERABERLİKTE HEP BEREKET VARDIR

    Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, birlik ve beraberliğe vurgu yaparak “Konuşmacı arkadaşımın sözlerinden birkaç not aldım. Hiçbir zaman o zalimlere fırsat vermemek lazım. Onlar fırsat bulduğu her zaman boş durmayacaklardır. Bakın şurada çok güzel bir tablo var. Herkes birliğin ve beraberliğin ne güzel bir şey olduğunun farkındadır. Birlik ve beraberlikte hep bereket vardır. Geçenlerde Yeşilkent’e gittim. Oranın Ballık köyünde yeni yapılan cemevi var. Çok da güzel düşünülmüş. Onlara ben de bir fikir verdim. Orada tarihi bir camii var. Yeni yapılan o Cemevinin o tarihi camii yanında olmasını önerdim. İkisi bir kampüs şeklinde güzel olacağının düşüncesindeyim. Bu katılımınız, birlik ve beraberliğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

    Programa Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Akar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Durmuş Zor, Muhtarlar Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, birim amirleri, mahalle muhtarlarından bazıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.