Hz. Hüseyin ve 72 Kerbela şehidi anıldı

Hz. Muhammed (SAS)'in torunlarından Hz. Hüseyin (RA)'in Kerbela'da şehit edilişinin yıldönümü, İzmir'de dua ve gözyaşlarıyla anıldı.

Hz. Muhammed (SAS)’in torunlarından Hz. Hüseyin (RA)’in Kerbela’da şehit edilişinin yıldönümü, İzmir’de dua ve gözyaşlarıyla anıldı. Ehl-i Beyt dernekleri tarafından Tepekule Kongre Merkezi’nde, “İmam Hüseyin’i Anma” programı düzenlendi. Programın açılışında konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, “Bu acılı günün hatırasını bir kez daha içimizde, yüreğimizde, benliğimizde hatırlayarak ve bu elim olayda nefislerini, düşüncelerini, akıllarını, beyinlerini, inançlarını ortadan kaldırarak kardeşini şehit eden insanların ne noktada bulunduklarını bir kez daha telin etmek ve tüm şehitlerimizi, başta Hz. Hüseyinimiz olmak üzere Kerbela’daki 72 şehidimizi bir kez daha saygıyla, hürmetle, tazimle anmak için burada bulunuyoruz.” dedi.

Matem ve dar dualarının yanısıra mersiye ve deyişlerin okunması, semah ve cem gösterileriyle devam eden programda konuşan Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri ise Kerbela’da yaşananların sıradan bir facia olmadığını, şehit edilenlerin evlâd-ı Resul olduğunu vurguladı. Hz. Hüseyin (RA)’in, haksızlığa ve zulme boyun eğmeyerek, insanlara zulmeden Yezid’e biat etmediği için şehit edildiğini belirten Eğri, muharrem ayının Müslümanlar için çok büyük bir önem taşıdığını dile getirdi.

Hz. Hüseyin (RA)’e kasteden Yezid’in, dünya çıkarlarını ön planda tutan bir kişi olduğunu belirten Semah Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Özdal Okutan da siyasi ihtirasları, zalimliği, çıkarcılığı ve adaletsizliğinin böyle bir katliamı yapmasına sebebiyet verdiğini anlattı.

Anma programına Semah Alevi Bektaşi Eğitim Kültür Derneği’nin yanısıra Ehl-i Beyt İnanç Eğitim ve Kültür Vakfı Limontepe Cemevi Şubesi, Sivas Yıldızeli Yusufoğlan Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, Karabağlar Erenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Menemen Şubesi, Tuncelililer Kültür ve Dayanışma Derneği Menemen Şubesi, Tahtacı Kültür, Eğitim, Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği ve Cem Vakfı İzmir Şubesi destek verdi.