Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürler son derece çirkin

İstanbul Valisi Muammer Güler, bazı Avrupa ülkelerinde yayınlanan gazetelerde peygamberimiz Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerle ilgili olarak şöyle konuştu.

Kuveyt İstanbul Başkonsolosu Sheikh Fahad El Sabah, İstanbul Valisi Muammer Güler’i makamında ziyaret etti. Nezaket ziyareti samimi bir havada gerçekleşirken, İstanbul Valisi Muammer Güler gazetecilerin sorularınıda cevaplandırdı. Avrupa’daki bazı gazetelerde Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yer alması ve sonrasından gelişen gösterilerle ilgili görüşünün sorulması üzerine Güler, ” Son derece çirkin. Uluslararası ilişkileri çok olumsuz biçimde etkileyen ve kesinlikle inançlara saygısızlık temelinde değerlendirilebilecek birşey. Çok yanlış. Bunun iyi bir sonuç getireceğine inanmıyorum. Kaldı ki bunun özgürlük anlamında da değerlendirilmesi mümkün değil. Çünkü başkalarının hak ve özgürlüklerinin rencide edilmesi dünya hiçbir ülkede hak olamaz” diye konuştu.

Bu olaylarda bir provakasyon olduğunu belirten Güler, “Bunun önüne geçilmesi lazım. Devletlerin bu konuda ciddi önlemler alması lazım. Beraberinde çok sıkıntı getirir. 21. yüzyılda medeniyetler arası ittifakı diyaloğu tartışırken, bu tür marjinal eylemlerin bunları başka tarafa çekmesi hiç hoş değil” şeklinde konuştu.

Başkonsolos Sheikh Fahad El Sabah da, özgürlüğün kendi içerisinde özgürlüğün yanı sıra kısıtlanması gereken bazı unsurlarının olduğunu belirtti. Diğer dinlere karşı yapılan bazı işlemlerin özgürlük değil saldırı olduğunu ifade eden Fahad El Sabah, “Yukarıda Allah var. Bu yapılanların cezasını Allah verir. Danimarka Başbakanının özellikle Arap kanallarında yapmış olduğu özür önemli bir adımdır. Bu adımı diğer adımların takip etmesini temenni ederim” diye konuştu.