İbrahim Kızıl; ‘Şeytanın bacağını kırdık’

Turkcell Süper Ligi'nde sıkıntılı günler geçiren ve Denizlispor maçını kazanarak sahasındaki ilk galibiyete ulaşan Gaziantepspor'da çifte sevinç yaşanıyor.

Bu sezon sahalarındaki ilk galibiyete ulaştıklarını, bundan dolayı çok sevinçli olduklarını ifade eden Kızıl, ”Artık kara bulutların dağılmasını istiyoruz. Önümüz açık. Daha büyük başarılara imza atarak, yolumuza devam edeceğiz. Şeytanın bacağını kırdık, bunun arkası gelecek” dedi.

Gaziantepspor’un, Türk futboluna uzun yıllar başarı ile hizmet eden bir takım olduğuna dikkati çeken Kızıl, şöyle devam etti: ”Denizlispor maçını kazanarak, Gaziantepspor’un güçlü bir camia olduğunu ispatlamış olduk. Gaziantepspor, geçmişte olduğu gibi yine Türk futboluna hizmet edecektir. Yönetim, teknik heyet, futbolcular ve taraftarlarımız birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, Gaziantepspor’u hak ettiği yerlere getirecektir. Denizlispor maçında, binlerce taraftarlarımızın verdiği manevi destek her türlü takdirin üzerindedir. Taraftarımız maça büyük ilgi gösterdi ve 90 dakika boyunca takımlarına destek oldu. Taraftarın manevi desteği sahaya, futbolculara yansıdı ve galibiyete önemli katkı sağladı. Denizlispor galibiyeti ile yeni bir döneme girdiğimizi düşünüyorum. Artık, önümüzdeki maçları da kazanıp hak ettiğimiz yerlere gelmeye çalışacağız.”

Bu arada, naklen yayın gelirlerinin dağılımı ile ilgili Futbol Federasyonu’nun 1 Haziran 2005’te Olağan Mali Genel Kurulu’nda oy çokluğu ile alınan yayın gelirlerinin 18 Süper Lig kulübüne eşit olarak dağıtılması kararının, Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından bozulması Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüplerince olumlu karşılanırken diğer kulüpler karara tepki gösterdi.

“Bütün para 3-4 büyük takıma kalacak. Böyle bir adaletsizlik olamaz.” diyen Kızıl, yargının kararına saygı duyduklarını, ama böyle bir kararın da kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Anadolu takımlarının bütçesinin yetersiz olduğunu belirten Kızıl, ”Zaten zar zor geçiniyoruz. Stat gelirimiz, forma gelirimiz, başka hiçbir yerden para desteği yok. Ayakta durmakta zorlanıyoruz. Yayın gelirlerinden 3-5 kuruş gelecekti, o da olmadı. Bütün para 3-4 büyük takıma kalacak. Böyle bir eşitsizlik, adaletsizlik olamaz. O zaman Anadolu takımları ligden tümüyle çekilsin, dört büyükler kendi arasında maç yapsın. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor kendi kendine oynasın. Türkiye’yi sadece 4 takım temsil etmiyor. Bunları ayakta tutan, oyuncu yetiştiren Anadolu takımlarıdır. Havuz sisteminim devam etmesi için ne gerekiyorsa onu yaparız. Gerekirse hafta içinde bütün kulüpler bir araya gelip konuşacağız. Gerekeni yapacağız” diye konuştu.