İbrahim Tatlıses Asena davasından beraat etti

"Asena" olarak bilinen dansöz Onur Çakmak'ı tehdit ettiği, çalışma hürriyetini engellediği iddiası ile yargılanan türkücü İbrahim Tatlıses beraat etti.

Asena’nın katılmadığı duruşmada avukatı Emin Vahap Şimşek hazır bulundu. Hakimin iddianameyi okuyup, hakkında iddia edilen suçları hatırlatarak Tatlıses’e, “Sen tehdit etmişsin. Çalışmasını engellemişsin. İş için gittiği yerlere daha önce telefon ederek çalışmasına engel olmuşsun diye bir iddia var. Ne diyeceksin?” sorusunu yöneltti.

Tatlıses ise, “Ben tehdit etmedim. İnsan sevdiği kişiyi tehdit etmez. Beni şikayet eden malum şahıs zaten şu anda çalışmaktadır. Ben çalışmasını engellemedim. ‘Ben bu işi bitirirsem biter’ şeklindeki sözlerimde kasıt yoktur. Ben kendisini sevdiğim için kendi gönlümün ifadesini söyledim. Duygusal anlamda söyledim. Bu aşamadan sonra kendisiyle ilişkimi kesmiş durumdayım. Bir yıldır ilişkimiz bitmiş durumda. Kedi köpek ilişkisi değil ki. 5 yıl süren bir ilişkiydi bu. Tehdit suçlamasını kabul etmiyorum.” şeklinde konuştu. Tatlıses’in avukatı Şevket Küçük de, basında yer alan haberlerin ve yorumların gerçeği yansıtmadığını, abartılarak verildiğini, olayda hiçbir suç unsurunun bulunmadığını ileri sürdü.

Şikayetçi Onur Çakmak’ın avukatı Emin Vahap Şimşek ise olay zamanında çıkan haber ve yorumlardan oluşan gazete küpürlerini ve bazı belgeleri mahkemeye delil olarak sundu. Şimşek, sunduğu delilerde sanık Tatlıses’in olay zamanında yaptığı fiilin suç olduğunu iddia ederek cezalandırılmasını istedi.

Tatlıses, “Milletin gözü önünde bir kadını 29 yerinden bıçaklıyorlar. Hiçbir köşe yazarı bu konuyu işlemiyor. Ama ibrahim Tatlıses olunca herkes abartarak köşelerinde yazdı” ifadelerini kullandı.

Hakimin, “Son savunman nedir?” diye söz verdiği Tatlıses, “Ben tehdit etmedim. Bir gönül ilişkisi vardı. O zaman söylenmiş sözlerdi bunlar. Ancak şimdi sorsanız aynısını söylemem. ‘Ne seviyorum ne o benim namusum ne şerefim ne onurum.’ derim.” şeklinde konuştu.

Duruşma sonunda hakim suçun manevi unsurlarının gerçekleşmediğini ve sanığın cezalandırılmasına yeterli delil elde edilemediğinden İbrahim Tatlıses’in beraatine karar verdi.

Duruşmadan sonra avukatı ile birlikte adliyeden çıkan İbrahim Tatlıses basın mensuplarının sorularına, “Bugün günlerden ne?” şeklindeki bir soru ile karşılık verdi. Basın mensuplarının, “14 Şubat Sevgililer Günü” yanıtı üzerine Tatlıses, “Evet. Geldiğimiz yere bakar mısınız? Mahkemeye değil geldiğimiz yere bakın.” ifadelerini kullandı. Tatlıses, arabasına binerken de, “Saygılar, sevgililer gününüz kutlu olsun.” dedi.