İbrahim Tatlıses neden Devlet Bakanı olmak istemiyor?

Türkiye onu, 'Ayağında Kundura' türküsüyle tanıdı. Şimdi ise Genç Parti'den vekilliğe oynuyor.

Bir de, “Şanlıurfa’da Oxford vardı da ben mi okumadım!” sözüyle… İnşaat işçiliğinden sanat dünyasının zirvesine çıktı. Ama gözü hep siyasette oldu.

22 Temmuz’da bağımsız aday olmayı planladı; ancak son anda Genç Parti’ye geçti. İstanbul 3. Bölge’de liste başı… “Neden Genç Parti?” sorusuna, “Hem sağ partilerde hem de solda hayranlarım var. Kimsenin üzülmesini istemedim.” karşılığını veriyor. “Urfa’dan aday olsam yüzde 1 milyar seçilirdim.” diyen Tatlıses, Demokrat Parti’den de teklif aldığını anlatıyor. Ağar’ı reddetme gerekçesini ise şöyle açıklıyor: “Zaten Mehmet Bey için bir ton şey yazıyorlar. Benim de Sauna Çetesi ile ilgili bir davam var. Bundan dolayı sevdiğim insana zarar verir miyim diye düşündüm. Ayrıca sağ parti olduğu için sanat yaşamıma da zarar verebilirdi.”

İbrahim Tatlıses, tek hedefinin milletvekilliği olduğunu söylüyor. Bakan olmak istemiyor. İlginç bir gerekçesi var: “Bakan olursam çok zarar ederim, ‘Sayın bakanım bir uzun hava söyle’ derler.” Tatlıses, “Sauna Çetesi ile ilgili dava sebebiyle ‘dokunulmazlık istiyor” şeklindeki eleştirilere kızgın: “Bugüne kadar birçok davadan yargılandım bir tek ceza almadım. Soğan yemedim ki ağzım koksun.”

Şanlıurfa’dan bağımsız aday olarak siyasete gireceğini açıklayan İbrahim Tatlıses, listeler açıklanmadan bir gün önce Genç Parti’ye geçti. Bu değişikliğe herkes şaşırdı. Kimileri ‘Tatlıses Urfa’dan bağımsız olarak seçilemeyeceğinden korktu’ dedi. Kimileri yakın dostu DP lideri Mehmet Ağar’ın partisinden neden aday olmadığını tartıştı. Tatlıses siyasete girme nedeninin Türk insanına hizmet etmek olduğunu ifade ediyor. Ülke insanının yaşadığı zorlukları sanatçı olarak dile getirdiğinde siyasi çevrelerin ‘herkes kendi işine baksın’ diye eleştirdiğini hatırlatıyor. ‘Dokunulmazlık zırhına bürünmek için siyaseti seçti’ şeklindeki iddiaları kabul etmiyor: “Bugüne kadar bir sürü mahkemeye katıldım hiçbirinden ceza almadım. Suç işlemedim ki dokunulmazlık zırhına bürüneyim.”

1991 yılında Anavatan Partisi’nin Şanlıurfa adayı olan sanatçı, o yıllarda yoğun yurtdışı konser programı olduğunu bu nedenle istifa ettiğini anlatıyor. Tatlıses, 10 ay önce tekrar milletvekili adayı olmaya karar vermiş. Hayranlarının onu Meclis’e taşıyacağına inanıyor. Şanlıurfa’nın kendisine büyük destek verdiğini belirtirken, “Urfa’dan aday olsam yüzde bir milyar seçilirdim. Onlar vaatlerini kelleleri gitse yerine getirecekler.” ifadelerini kullanıyor. O halde niçin Genç Parti’yi seçti? Cevabı şöyle: “Sağ bir partiye gitsem solcu hayranlarım; sol bir partiye gitsem sağcı hayranlarım üzülecekti. Genç Parti ne sağcı ne solcu ortada bir yerlerde. Bu şekilde kimseyi kızdırma ve küstürme gibi bir durum olmayacak.” Bağımsız olarak Meclis’e girmesi halinde yalnız kalabileceğine de dikkat çeken Tatlıses, “Tek başıma olsam beni avlayan çok olur, kandırırlar beni. O zaman iktidar partisi kim olsa ona katılırdım.” diyor. Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın da kendisini arayarak adaylık için kararını sorduğunu ifade eden Tatlıses, şöyle devam ediyor: “Zaten Mehmet Bey için bir ton şey yazıyorlardı. Benim de Sauna Çetesi ile ilgili halen süren bir mahkemem var. Kesinlikle suçum yok, kendimden eminim; fakat böyle bir şeyden dolayı sevdiğim insana acaba zarar mı veririm diye düşündüm. Ayrıca böyle bir tercih sağ bir parti olduğu için benim sanat yaşamıma da zarar verebilirdi. Ben herkese eşit uzaklıktayım.”

Tatlıses, Genç Parti’yle bakanlık pazarlığı yapmadığını söylüyor. Zaten bakanlık da istemiyor: “Bakan olursam çok zarar ederim. ‘Sayın bakanım bir uzun hava söyle’ derler.” Tatlıses, ‘Milletvekili olursanız ne yapacaksınız?’ sorusuna ‘Hele bir seçilelim önümüzü görelim, o zaman ne yapacağımıza karar verelim.’ cevabını veriyor. Güneydoğu sorunu, korsan kaset problemi, sanatçıların meseleleriyle ilgili sorulara verdiği cevaplar da hep aynı.

Genel başkanının ütopik bulunan vaatlerini kesinlikle yerine getireceğini düşünen sanatçı, Uzan’ın ülkeye çok yakışan bir lider olduğu görüşünde. Tatlıses, nerede, nasıl davranacağını çok iyi bildiğini söylüyor. Bunu anlatırken, ‘Sanatı siyasete, siyaseti de sanata karıştırmam’ diyor.

Kadın düşmanı değilim

Tatlıses için geçmiş dönemde basında ‘kadına dayak attı’ şeklinde bazı haberler yer almıştı. Tatlıses, buna karşı çıkıyor: “Biz kadını nerede seveceğimizi, nerede sayacağımızı çok iyi biliriz. Genç Parti en çok kadın adayın bulunduğu parti. Söylenildiği gibi kadın düşmanı olsaydım, buna karşı çıkardım.” Türkiye’de çok seveni olduğuna işaret ederken seçimi kazanacağından emin konuşuyor. Tatlıses, şöyle devam ediyor: “Bu sevgiyi yalnızca Urfa’ya gömmek istemedim. Ben Urfa ile etle kemik gibiyim. Hemşehrilerime zaten çok güveniyorum. Fakat Türkiye’deki diğer hayranlarımın da bana oy vermek isteyeceğini düşündüm. Beni sevenler Genç Parti’ye oy versin.”

Adaylık için para almadım

Partisine güvenen İbrahim Tatlıses, Uzan ile seçim kampanyalarına katılmıyor. ‘Adaylık için Uzan’dan para aldığı’ yönündeki iddialara ise sert tepki gösteriyor. “İbrahim Tatlıses’i kimse parayla satın alamaz.” diyor. Ardından ekliyor: “Bir meselenin içine girdiysen elini taşın altına koyacaksın. Ben de maddi-manevi üzerime düşeni yapıyorum. Dört otobüsüm Genç Parti’nin seçim kampanyalarına çalışıyor. Yapmam gerekeni yapıyorum.” Tatlıses ve Uzan şimdiye kadar bir defa milletvekili adaylarının tanıtım programında yan yana gelmiş.

Ayşegül Aybar