İbrahim Tatlıses’in çete bağlantısı araştırılıyor

Türkücü İbrahim Tatlıses’in adı Ankara’da düzenlenen bir çete operasyonuna karıştı.

Zanlıların, daha önce, Tatlıses’in Ankara’daki konserlerinin organizasyonunu yapan bir şirketin çatısı altında faaliyet gösterdiği anlaşıldı. Çetenin yüzbaşı üniforması giyerek, sahte MİT ve asker kimlikleri kullanıp adam kaçırdıkları, emekli Yarbay Korkut Eken’in adını kullanarak haraç topladıkları ileri sürüldü.

Polisin bir çeteye dönük yaptığı soruşturmada, Tatlıses’in çeteden “bu işi çözün” diyerek neyi kastettiği araştırılıyor. Tatlıses’in, çeteye bir eylem yapılması için talimat verdiği ve talebi üzerine çetenin de eylemi gerçekleştirdiği iddia edildi. Gözaltına alınanlar arasında Tatlıses’in bir yakını ile kadın bir sanatçının da bulunduğu öne sürüldü. Soruşturma kapsamında Tatlıses’in menajerinin de aralarında bulunduğu biri kadın 12 kişinin sorgusu sürüyor. Zanlıların, bazı işadamları ve sauna sahiplerine baskı ve şiddet uygulayarak haraç, tehdit ve silahla yaralama eylemlerini gerçekleştirdikleri öne sürülüyor. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, bir Kalaşnikof marka tüfek, 4 tabanca, yüzbaşı üniforması, sahte MİT ve askerî kimlikler ele geçirildi. Zanlıların asker üniforması ve kimlikleri kullanarak Ankara’da işadamlarını kaçırma eylemlerini gerçekleştirdikleri iddiası bulunuyor.

Öte yandan İbrahim Tatlıses, önceki gün korumalarının da aralarında bulunduğu 14 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili çete soruşturması kapsamında avukatıyla birlikte İstanbul Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kelkit’e ifade verdi. İfadesi yaklaşık 2,5 saat süren Tatlıses, adliyeden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, “Ankara’da bulunmamızın nedeni Sevgililer Günü’nü kutlamaktı. Gerçekten bugün güneşli bir gün.” dedi. Tatlıses’in avukatı Aslıhan Barış ise müvekkilinin, adının geçtiği bir konuda bilgisinin alındığını, konuyla ilgili daha fazla bir şey söyleyemeyeceğini belirtti. Ankara polisi önceki gün, suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturan bir gruba yönelik operasyon kapsamında, İbrahim Tatlıses’in korumalarının da aralarında bulunduğu 14 kişiyi gözaltına almıştı.