İbrahim Tatlıses’ten kürt açılımına destek

İbrahim Tatlıses, Türkiye'de Kürt açılımıyla ilgili atılan adımın iyi ve doğru bir şey olduğunu ifade söyledi.

Ünlü türkücü İbrahim Tatlıses, Irak’ın Erbil kentinde yaptığı açıklamada “Kürt açılımını” desteklediğini belirterek, “Açılım iyi ve doğru bir şey.” dedi. Tatlıses, reklam çekimi için gittiği Kuzey Irak’ta ortak olduğu 70 bin konutluk projenin Erbil’de düzenlenen temel atma törenine katıldı.

Var olan bir sorunu yok etmek gerektiğine dikkat çeken Tatlıses, silahların susması ve akan kanın durmasını istediklerini belirtti. Tatlıses, “Açılımla ilgili atılan adım doğru ve iyi bir şey, silahların susmasını ve kanın akmamasını istiyoruz. 30 yıldır böyle bir gerçek var, var olan sorunu yok etmek gerek, kanla olmaz bu konuşmayla ve müzakereyle olunur.” dedi. Her şeyin “tatlı dille ve güzellikle olacağını” savunan ünlü türkücü, “Hani derler ya tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, her şey güzellikle olur, ateşe ateşle gidilmez, bir ateşi çomakla karıştırırsan alev alır; bence ateşi yerinde bırakıp yerinde küllenmesi lazım. Küllendikten sonra ne yapmak lazım, onu da büyüklerimiz herhalde bir şey biliyorlar ki yapacaklar. Bana göre başbakana ve hükümete destek olmak lazım. Yani bu projeye destek mi olmak köstek mi olmak lazım, bana göre destek olmak lazım.” dedi

Tatlıses, bir vatandaş olarak Türkiye’de muhalefet ile hükümetin bir arada olmasını ve bazı konuda birlik hareket etmelerini arzuladığını dile getirdi. Daha sonra kendisi takip eden basın mensupları ile birlikte tarihi Erbil Kalesine gezen Tatlıses’e, Erbilliler büyük ilgi gösterdi.

Tatlıses, buradan Süleymaniye kentine geçerek burada da toplu konut temelini atacak.