İç Anadolu’da hasat coşkusu

İç Anadolu Bölgesi'nde hasat coşkusu bu yıl Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Konya Altınova Tarım İşletmesi'nde düzenlenen 56. Hasat Bayramı ile başladı.

TİGEM Genel Müdürü İsmail Hakkı Sayın, düzenlenen programda yaptığı açıklamada, bu yıl bol mahsul almayı umduklarını belirterek, “İşletmelerimizin bir kısmında hasat tamamlandı. Verimlerimiz gayet güzel. TİGEM’in en büyük işletmesi olan Ceylanpınar Tarım İşletmemizde 495 bin 960 dekar alandan toplam 170 milyon 120 bin kg buğday alınmıştır. Dekara verim 343,01 kg’dır. Bu işletmenin kuruluşundan bugüne kadar alınan en yüksek üretim değeri ve en yüksek ikinci verimidir” dedi.

Türkiye’de üç yılda bir yenileme esasına göre ihtiyaç duyulan sertifikalı hububat tohumu miktarının 876 bin ton olmasına rağmen kullanılan yıllık tohum miktarının 2003 yılına kadar 60-70 bin ton arasında değiştiğini kaydeden Sayın, TİGEM’in 2004 ve 2005 yıllarında 169 bin ile 180 bin ton arasında hububat tohumu dağıtarak tarihindeki en yüksek hububat tohumu dağıtımını gerçekleştirdiğini söyledi. Sayın, “Hedefimiz 2006 yılında talep olduğu takdirde 240 bin ton sertifikalı hububat tohumluğunu üretip dağıtmaktır” dedi.

İsmail Hakkı Sayın, eğitime verdikleri önemin sonucu olarak Sertifikalı Tarım İşçisi Projesi’ni başlattıklarını ve verimin önümüzdeki yıllarda eğitilen çiftçiler sayesinde artacağını söyledi.

Özel sektörün de hububat tohumu üretimine kaymasını sağlamak için özel sektöre 30 tarım işletmesinden 14’ünü devrettiklerini belirten Sayın, zarar ettikleri için devredilen işletmelerden sonra TİGEM’in toplam üretiminde bir düşüş olmadığını vurguladı. Sayın, 2007 yılı başından itibaren özel sektör ile Doğu Anadolu’da Muş ve Iğdır’da sözleşmeli çiftlikler kuracaklarını ve bölgenin sanayileşmesini de sağlayacak şekilde faaliyetlerde bulunacaklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından örnek çiftçilere TİGEM tarafından TİGEM üretimi yüksek kaliteli hububat tohumu ve plaket hediye edildi. Hasat coşkusu biçerdöverlerin tarlalarda harekete geçmesi ile devam etti. Tören sırasında ayrıca, yüksek kaliteli ve hatasız tohum ayrımında kullanılan TİGEM’in 3 yeni selektör cihazı da törenle hizmete açıldı.