İç göç çocukları etkiliyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen 11. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi'nde, "İç Göçün Çocuklar Üzerindeki Etkileri" konulu bir tebliğ sunuldu.

Çocukların buralara gelmeden önce rahat bir yaşam sürme hayali kurduğunu belirten açıklayan Akman, “Şehirlerde gerçeklerle yüzyüze geliyorlar. Büyük şehirlerin dertleri de büyük oluyor. Bunlarla başedemeyen çocuklar hayal kırıklığına uğruyor.” dedi.

Çocukların büyük şehirlere genellikle ailelerinin isteği üzerine göç ettiğiini vurgulayan Akman, “Bu durum onlarda uyum problemleri doğurabilmekte, çoğu çocuk, çevresiyle iletişim kurmakta güçlükler yaşayabilmektedir.” şeklinde konuştu.

“Öğrencilerle Medya Okur Yazarlığı ve Çocuk Hakları” konulu bir tebliğ sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Can Gezgör ise basında çıkan haberlerde çocuk haklarının yeterince yer almadığını belirtti.

Çocukla ilgili haberler hazırlarken onların psikolojilerinin de dikkate alınması gerektiğini kaydeden Gezgör, “Böylece onları yaralamamış, psikolojilerini olumsuz etkilememiş oluruz.” dedi.