İçecek sektöründe Limkon ile Wild ortaklığı

Limak Grubu bünyesinde meyve suyu konsantresi, meyve püresi, salça ve her çeşit meyve bazlı ürün işlemek amacıyla faaliyet gösteren Limkon Gıda ile doğal içerik tedarikçilerinden İsviçreli Wild Flavors GmbH ortak yatırıma imza attı.

Limak Grubu bünyesinde meyve suyu konsantresi, meyve püresi, salça ve her çeşit meyve bazlı ürün işlemek amacıyla faaliyet gösteren Limkon Gıda ile doğal içerik tedarikçilerinden İsviçreli Wild Flavors GmbH ortak yatırıma imza attı.

Anlaşma kapsamında Limkon’un Adana’daki fabrikasında 5 milyon Euro tutarında hat yatırımı yapılacak. Yine kapasite artışı sağlayacak olan ikinci aşamayla birlikte toplamda 10 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Limkon fabrikası içinde 800 metrekare kapalı alanda en son teknoloji kullanılarak kurulacak olan yeni hat, sonbahar sonunda faaliyete geçirilecek. Yeni hat ile birlikte Limkon’un yıllık 80 bin ton olan üretim kapasitesi ilk etapta 100 bin tona ulaşacak. Böylece ulusal ve uluslararası pazarın ihtiyacı olan yüksek kalitedeki doğal meyve suyu içeriği tedariki tek kaynaktan sağlanacak.

İşbirliğinin duyurulması amacıyla Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Wild Flavors GmbH Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hans Peter Wild’ın katılımıyla imza töreni düzenlendi. Vali Hüseyin Avni Coş’un da katıldığı programda konuşan Nihat Özdemir, Limkon’un 5 yılda, 5 kıtadaki 32 ülkeye 58 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Özdemir, Limak Grubu’nun portföyündeki tek gıda firması olan Limkon’un, güçlü iş potansiyelini çok daha yukarılara taşıyacak uluslararası bir ortaklığa imza atmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Limkon’u Türkiye’nin hammadde üssü Adana’da, 2008 yılında 30 milyon Euro yatırımla 40 dönüm arazi üzerine kurduklarını hatırlatan Özdemir, “Geride bıraktığımız beş yıl içinde sektörün önemli tedarikçilerinden biri olan Limkon, Türkiye’de en büyük nar ve narenciye üreticilerinden biri haline geldi. Yeni iş ortağımız Wild ise dünya gıda sektörüne doğal içerik üreten en büyük tedarikçidir. Wild ile yapacağımız ortaklık sayesinde Limkon olarak ulusal ve uluslararası alanda çok daha fazla talebe yanıt verecek güce ulaşmış olacağız.” dedi.

Türkiye’de kişi başına yıllık ortalama meyve suyu tüketiminin 11-12 litre civarında olduğunu ve bu rakamın 34 litre olan Amerika Birleşik Devletleri ve 21 litre olan Avrupa Birliği ülkelerinin oldukça gerisinde kaldığına dikkat çeken Nihat Özdemir, Türkiye’de henüz yıllık 1 milyar litre civarında olan meyve suyu tüketiminde dünya pazarının 62 milyar litreye ulaştığını açıkladı. Küresel anlamdaki meyve suyu ihracatının ise 13 milyar doları bulduğunu, ancak Türkiye’nin dünya meyve suyu ihracatındaki payının sadece yüzde 1.7 olduğunu aktaran Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Bu istatiksel verilerin yanı sıra, Türkiye’nin tarımsal üretime uygun coğrafi yapısı, gelişen ekonomisi, nüfusu ve bilgi birikimi gıda yatırımları açısından cazibe merkezi olmasını sağlıyor. Bu nedenle bu işbirliği bizim gelecek hedeflerimiz için daha büyük önem kazanıyor. Limkon’da kullandığımız modern teknoloji ve önemle sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarıyla gıda güvenliği kurallarına uygun üretim yapıyor ve çevreye zararlı atık çıkmaması konusunda hassasiyetimizi koruyoruz. Atık çıkmadığı gibi, meyve ve sebzelerden çıkan posa, kabuk, çekirdek gibi ürünleri de değerlendirerek ekonomiye kazandırıyoruz.”

Fabrikada istihdam edilen 110 kişinin yanı sıra, 4 bin dönüm arazi üzerinde yapılan ekim ile yıllık bin 200 kişiye iş imkânı sağlandıklarını bildiren Özdemir, Limak Grubu olarak kadın istihdamına önem verdiklerini kaydetti. Limkon tesislerinde toplam çalışanların yüzde 38’inin kadınlardan oluştuğuna işaret eden Özdemir, böylelikle kendilerine doğrudan gelir elde etme imkânı verdiklerini belirtti. Özdemir sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkemizin 2023 vizyonunda gıda maddeleri dış ticaretinde net ihracatçı konumunu geliştiren bir Türkiye öngörülüyor. Biz bu işbirliği ile faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde olduğu gibi bu sahada da 2023 yılı hedeflerimizi destekleyici yatırımlarla devam ediyoruz.”

Wild Flavors GmbH Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hans Peter Wild ise yatırımlara devam ettiklerini; bu anlamda Limak Grubu ile yaptıkları işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi.